İlkokul ikinci sınıf öğrencilerinin dijital uygulamalar aracılığıyla akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesi
Improving fluent reading skills of second-grade primary school students through digital applications
  1. Tez No: 879745
  2. Yazar: İLKSEN SENA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AŞIKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İlkokul eğitimi okuryazarlık becerilerinin kazandırıldığı bir dönemdir. Öğrencilerin temel okuma becerisini kazandıktan sonra okuduklarından anlamalarını beklenmektedir. Bu süreçte kelime tanıma ile okuduğunu anlama arasında bir köprü işlevi gören akıcı okuma becerilerinin gelişmiş olması olumlu etki sağlamaktadır. Akıcı okumanın kazandırılmasında çeşitli teknikler olduğu kadar farklı eğitim teknolojilerinden faydalanılması söz konusudur. Günümüzde dijital teknolojilerin hızla yaygınlaştığı için akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesinde de bunlardan yararlanılabilmektedir. Bu kapsamda araştırmada, ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin Türkçe dersi kapsamında akıcı okuma becerilerinin dijital uygulamalar aracılığıyla geliştirmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda akıcı okuma güçlüğü yaşayan 10 ikinci sınıf öğrencisiyle çalışılmıştır. Araştırma deseni olarak nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması işe koşulmuştur. Öncelikle öğrencilerin akıcı okuma becerilerinin (doğru okuma, okuma hızı ve prozodi) ve okuduğunu anlama durumlarının tespiti ile başlanmıştır. Araştırmacı hem alanyazın doğrultusunda hem de öğrencilerin mevcut durumlarını göz önüne alarak toplam altı eylem planı hazırlayıp uygulamıştır. Bu eylem planlarında hikâye edici, bilgilendirici, şiir, tekerleme gibi metin türlerinden yararlanılmıştır. Fakat etkinlikler dijital araçlar (Web 2.0 araçları) kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmanın eylem planlarının uygulanışı dokuz hafta sürmüştür. Araştırmacı verilerin doygunluğu ve öğrencilerdeki gelişimi yeterli gördüğü andan sonra yeni bir eylem planına geçmeyi bırakmıştır. Öğrencilere son ölçümler yapıldığında ilerlemeler tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin doğru okuma düzeylerinin bir üst düzeye geçtiği, okuma hızlarının arttığı ve okuma prozodilerinin ilerlediği saptanmıştır. Ayrıca okuduğunu anlama durumlarında ilerlemeler tespit edilmiştir. Bu sonuçların doğrultusunda uygulanan eylem planlarının etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary school education period is one in which literacy skills are acquired. It is expected that students will be able to comprehend what they read once they have acquired the basic reading skills. In this process, the development of fluent reading skills, which serves as a bridge between word recognition and reading comprehension, has a positive effect. In the acquisition of fluent reading, different educational technologies can be utilized as well as various techniques. Given the rapid spread of digital technologies today, they can also be used in the development of fluent reading skills. In this context, the purpose of this study is to enhance the reading fluency of second-grade students in the Turkish language curriculum through the use of digital applications. To this end, ten second-grade students with reading difficulties were selected for study. One of the qualitative research designs, namely action research, was employed as the research design. The study commenced with the determination of students' fluent reading skills, including reading accuracy, reading speed, and prosody, as well as reading comprehension. The researcher developed and implemented a total of six action plans, aligning them with both the existing literature and the current situation of the students. In these action plans, various text types were employed, including narrative, informative, and poetic forms. The activities were implemented using digital tools, specifically Web 2.0 tools. The implementation of the research action plans spanned nine weeks. The researcher ceased the transition to a new action plan once the data had reached saturation point and the students had reached a level of development that could be further enhanced by the introduction of a new plan. Upon completion of the final measurements of the students, progress was observed. The results of the research indicated that the students' reading levels improved, their reading speed increased, and their reading prosody improved. Moreover, improvements in reading comprehension were identified. It was determined that the action plans implemented in accordance with the aforementioned results were effective.