Sanal kimlik inşasında sosyal medya filtrelerinin benlik sunumu üzerindeki rolü
Role of social media filters on self presentation in virtual identity construction
- Tez No: 879747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sosyal medya, günümüzde bireylerin hayatında önemli bir yere nüfuz etmiştir. Bireyler, sosyal medya üzerinden çeşitli iletişim eylemleri gerçekleştirmektedir ve bu iletişim eylemlerimi gerçekleştirirken de dijital dünyada sanal kimlikler oluşturmaktadır. Sanal kimliklerin oluşum noktasında son zamanlarda sosyal medya filtreleri bir benlik sunum aracı olarak oldukça rağbet görmektedir. Bireyler sanal kimlik inşa sürecinde filtreler aracılığıyla benlik sunumunu istediği şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda sosyal medya filtrelerinin birey ve toplum üzerindeki psikolojik ve fiziksel yansımaları merak konusu olmaktadır. Bu çalışma, sanal kimlik inşasında sosyal medya filtrelerinin benlik sunumu üzerindeki rolünü incelemiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışma, 13 kadın ve 12 erkek olmak üzere 25 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA 2020 programında analiz edilmiştir. Sonuçlar, sosyal medya filtrelerinin bireylerin benlik sunumlarını önemli ölçüde etkilediğini ve kullanıcıların kendilerini başkalarına karşı ideal bir formda sunmalarını sağladığını ortaya çıkarmıştır. Filtrelerin, bireylerin gerçek kimliklerinden uzaklaşarak, idealize edilmiş bir kimlik oluşturmalarına katkıda bulunduğu görülmüştür. Aynı zamanda filtre kullanımının, bireyleri bedenleri üzerinde estetik operasyon yaptırmaya teşvik ettiği dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media has become deeply embedded in the lives of individuals today. People engage in various communicative actions through social media and, in doing so, create virtual identities in the digital world. Recently, social media filters have become a popular tool for self-presentation in the formation of these virtual identities. Individuals can use filters to present themselves as they wish during the virtual identity construction process. In this context, the psychological and physical impacts of social media filters on individuals and society have become a subject of curiosity. This study examines the role of social media filters in self-presentation during the construction of virtual identities. Conducted using a qualitative research method, this study involved semi-structured interviews with 25 participants, including 13 women and 12 men. The data collected were analyzed using the MAXQDA 2020 program. The results revealed that social media filters significantly affect individuals' self-presentations, allowing users to present themselves in an ideal form to others. It was observed that filters contribute to the creation of an idealized identity, distancing individuals from their real identities. Additionally, it was noted that the use of filters encourages individuals to consider undergoing aesthetic surgeries on their bodies.