Yapı iskelesi destekli simülasyon tabanlı sorgulayıcı öğrenme ortamının gazlar konusunu anlamaya etkisi
The effects of scaffolded simulation-based inquiry learning environment on understanding of gases
  1. Tez No: 879795
  2. Yazar: HABİBE MASNU ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM DİNÇOL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapı iskelesi destekli simülasyon tabanlı sorgulayıcı öğrenme ortamının öğrencilerin gazlar konusunu anlamalarına ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, 2023 – 2024 eğitim - öğretim yılında Ankara ilinde bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programının uygulandığı bir lisede öğrenim gören 60 11. Sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma eşitlenmemiş kontrol gruplu deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı kapsamında uygulama iki deney bir kontrol grubu ile yürütülmüştür. Uygulama sürecinde, Deney 1 grubunda (N=20) dersler“Gazlar”konusunda yapı iskelesi destekli simülasyon tabanlı sorgulayıcı öğrenme ile, Deney 2 grubunda (N=20) yapı iskelesi destekli sorgulayıcı öğrenme ile, kontrol grubunda (N=20) ise geleneksel öğretim yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Veri toplama araçları olarak, öğrencilerin gazlar konusuna yönelik anlamalarının incelenmesi için Gazlar Kavram Testi (GKT) ile Gazlar Başarı Testi (GBT), öğrencilerin kimya dersine yönelik motivasyonlarının belirlenmesi için Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi (ÖGSA) ve öğrencilerin PhET simülasyonlarına yönelik görüşlerinin alınması amacı için Görüşme Formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi için, bağımlı örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda GKT puanları açısından deney grupları lehine anlamlı fark bulunurken; GBT sonuçlarında tüm gruplar arasında anlamlı fark olduğu, ÖGSA puanlarında ise gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin PhET (Physics Education Technology) simülasyonlarının öğrenmede etkisi ve kullanımına yönelik çoğunlukla olumlu görüş belirttikleri görülmüştür. Bu çalışmanın yapı iskelesi destekli simülasyon tabanlı sorgulayıcı öğrenme ortamı ile ilgili araştırmalara rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of a scaffolded simulation-based inquiry learning environment on students' understanding and motivation of gases. The study group of the research consists of 60 11th-grade students studying in a high school in Ankara in the 2023-2024 academic year, where the Ministry of National Education (MoNE) curriculum is implemented. The study was carried out with a nonequivalent control group design. For the study, the implementation was carried out with two experimental and one control group. During this process, in experimental group 1 (N=20), the lessons were taught with scaffolded simulation-based inquiry learning, in experimental group 2 (N=20) with scaffolded inquiry learning, and in the control group (N=20) with the traditional teaching method. As data collection tools, the Gases Concept Test (GCT) and Gases Achievement Test (GAT) were used to examine students' understanding of gases, the Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ) was used to determine students' motivation towards chemistry course, and the Interview Form (IF) was used to obtain students' opinions about PhET(Physics Education Technology) simulations. For the analysis of quantitative data, dependent samples t-test, one-way ANOVA, Wilcoxon Signed Ranks Test, and Kruskal Wallis test were applied. Qualitative data were analyzed by content analysis. As a result of the analyses, it was found that there was a significant difference in favor of the experimental groups in terms of GCT scores, while there was a substantial difference between all groups in GAT results, and there was no significant difference between the groups in MSLQ scores. In addition, it was seen that the students mostly expressed positive opinions about the effect and use of PhET simulations in learning. This study is thought to guide research on scaffolded simulation-based inquiry learning environments.