(1+2) boyutlu zamana bağlı konvektif katsayılı sönümlemeli dalga tür konveksiyon-difüzyon-reaksiyon denkleminin sonlu farklar/sonlu elemanlar yöntemi ile çözümü
Finite difference/finite element method solution of the (1+2) dimensional time-dependent convective coefficient damped wave type convection-diffusion-reaction equation
  1. Tez No: 879797
  2. Yazar: ZEYNEP ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN SELVİTOPİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yapılan çalışmaları incelediğimizde görüyoruz ki, birçok mühendislik ve fizik problemleri konveksiyon-difüzyon-reaksiyon denklemi ile matematiksel olarak modellenmektedir. Bu tez çalışmasında ise literatüre ilk kez girecek ve fiziksel problemlere oldukça katkı sağlayacak, hareketli alanlardaki salınımları kontrol etmede büyük role sahip olan iki boyutlu sönümlemeli dalga tür konveksiyon-difüzyon-reaksiyon denkleminin sonlu fark/sonlu elemanlar yöntemi ile çözümü ele alınmıştır. Fortran programlama dili kullanılarak elde edilen sayısal çözümlerin sonuçları zamana bağlı konvektif katsayılı denklemler için farklı zaman adımlarında elde edilmiş, incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we examine the studies conducted, we see that many engineering and physics problems are mathematically modeled by the convection-diffusion-reaction equation. In this thesis, for the first time in the literature, the solution of a two-dimensional damped wave-type convection-diffusion-reaction equation, which will make a significant contribution to physical problems and play a major role in controlling oscillations in moving domains, has been addressed using the finite difference/finite element method. The numerical solutions obtained using the Fortran programming language have been derived, examined, and interpreted for equations with time-dependent convective coefficients at different time steps.