Çok katlı tünel kalıp binaların doğrusal olmayan analizi
Non-linear time history analysis of multi-storey tunnel form buildings
  1. Tez No: 879821
  2. Yazar: EDVIN THANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HAKAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye coğrafyasının deprem açısından aktif bir bölgede bulunması, depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesinde aşırı hassasiyet gösterilmesini bir gereksinimden ziyade bir zorunluluk haline getirmiştir. Son zamanlarda meydana gelen depremler, bu zorunluluğu daha da belirgin hale getirmiştir. Tünel kalıp sistemler kullanılarak inşa edilen yüksek yapılarda, deprem etkisiyle yapıya etki eden yatay yüklerin tamamı betonarme perde duvarlar tarafından karşılanmakta, dolayısıyla yapıda oluşabilecek deplasmanlar önemli ölçüde azalmaktadır. Bu çalışma kapsamında, tünel kalıp sistemi ile inşa edilmesi planlanan dikdörtgen geometriye sahip 26 katlı bir betonarme bina modelinin, zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizi yapılmıştır. Çalışmada incelenen bina modeli, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'de (TBDY 2018) belirlenen tasarım esasları baz alınarak ETABS bilgisayar programı kullanılarak modellenmiş ve zaman tanım alanında analiz edilmiştir. Bina modelinin zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizlerinde, literatürde bulunan on bir farklı depreme ait ivme kayıtları kullanılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar, binada oluşan yer değiştirmeler, göreli kat ötelemeleri ve taban kesme kuvvetleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The active seismicity of the Turkish geography has made it a necessity rather than a requirement to construct earthquake-resistant structures. Recent earthquakes have further emphasized this necessity. In high-rise buildings constructed using tunnel formwork systems, all horizontal loads induced by earthquakes are resisted by reinforced concrete shear walls, resulting in significant reduction in displacements that may occur in the structure. In this study, the nonlinear analysis of a 26-story reinforced concrete building model with rectangular geometry, planned to be constructed using a tunnel formwork system, was performed in the time domain. The building model investigated in this study was modeled and analyzed in the time domain using ETABS software based on the design principles specified in the Turkish Building Earthquake Code 2018 (TBEC 2018). For nonlinear analyses of the building model in the time domain, acceleration records from eleven different earthquakes found in literature were used. The results obtained from the analyses were compared in terms of displacements, inter-story drifts, and base shear forces occurring within the building.