Hemşirelerin hastane etik iklim algısı ile tıbbi hatalara yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' perception of hospital ethical climate and attitudes towards medical errors
- Tez No: 879820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin hastane etik iklim algısı ile tıbbi hatalara yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu çalışma Konya ilinde bir üniversite hastanesinde çalışan 303 hemşire ile Ocak- Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmada Hastane Etik İklim Ölçeği (HEİÖ) ve Tıbbi Hata Tutum Ölçeği (THTÖ) kullanıldı. Veriler tanımlayıcı istatistiksel analizler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi ile değerlendirildi. Araştırma için etik kurul izni, kurum izni, ölçek kullanım izinleri ve hemşirelerden sözel izin alındı. Çalışmada, hemşirelerin HEİÖ toplam puan ortalamasının (87,06±15,93) ve THTÖ toplam puan ortalamasının (3,66±0,40) yüksek düzeyde olduğu belirlendi. Hemşirelerin %92,1'inin tıbbi hata ile karşılaştığı ve en fazla karşılaşılan tıbbi hata türlerinin ilaç hataları (24,2) ve tıbbi kayıt hataları (20,9) olduğu görüldü. Hemşirelerin %74,9'unun tıbbi hataları raporlamadığı, raporlamama sebeplerinin ise gizliliğin sağlanamaması (%27,1) ve raporlamanın cezalandırma için kullanıldığı (26,8) bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between nurses' perception of the hospital's ethical climate and their attitudes toward medical errors. This descriptive and relationship-seeking study was conducted between January and March 2024 with 303 nurses working in a university hospital in Konya. The research used the Hospital Ethical Climate Scale (HECS) and the Medical Error Attitude Scale (MEAS). Data were evaluated with descriptive statistical analyses, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and linear regression analysis. Ethics committee approval, institutional permission, scale use permissions, and verbal permission from the nurses were obtained for the research. The study determined that the nurses' the HECS total score average (87.06±15.93) and the MEAS total score average (3.66±0.40) were high. It was observed that 92.1% of the nurses encountered medical errors and the most common types of medical errors were medication errors (24.2) and medical record errors (20.9). It was found that 74.9% of nurses did not report medical errors, and the reasons for not reporting were lack of confidentiality (27.1%) and reporting being used for punishment (26.8).