Experimental and analytical investigation of t-beams used in bridges retrofitted through the external post-tensioning method utilizing different FRP rebars
Köprülerde kullanılan t-kırışlerın dışardan uygulanan ard-germe yöntemı ıle farklı FRP donatılar kullanarak güçlendırılmesının deneysel ve analıtık olarak incelenmesı
  1. Tez No: 879829
  2. Yazar: ALI HUSSEIN OMAR OMAR
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MUHAMMET FETHİ GÜLLÜ, DR. GHAFUR HAMADAMEEN AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küresel nüfus ve ekonomi büyümeye devam ettikçe, başta karayolları olmak üzere çeşitli ulaşım türlerine olan talep de artmaktadır. Köprüler, karayolu ulaşım sisteminde çok önemli bir rol oynamaktadır ve toplumun talebini karşılamak için hareketli yüklerin tasarımı sürekli artmaktadır. Yapı mühendisleri olarak, ulaşım sisteminin değişen taleplerini göz önünde bulundurarak köprülerin mukavemetini artırmak için pratik, uygun maliyetli ve güvenilir yöntemlerin geliştirilmesine öncelik veriyoruz. Rutin trafik ve bakıma rağmen, tasarım ve inşaat sırasında başlangıçta hesaba katılmayan artan hareketli yükleri karşılama ihtiyacı da dahil olmak üzere çeşitli nedenler köprülerin güçlendirilmesini gerektirmektedir. Mevcut birçok köprü hala ulaşım gereksinimlerini karşılamakta, bu da güçlendirmeyi yıkım ve yeniden inşaya uygun bir alternatif haline getirmektedir. Giderek daha popüler hale gelen bir yaklaşım, köprüleri kompozit malzemelerle, özellikle de yüksek mukavemetağırlık oranı, korozyon direnci, minimum termal genleşme ve imalat, taşıma ve kurulum kolaylığı nedeniyle inşaat mühendisliği altyapısında hızlı bir şekilde benimsenen fiber takviyeli polimerlerle (FRP) güçlendirmektir. Bu çalışma, çeşitli malzeme özelliklerinin etkisini göstermek ve eğilme performanslarını karşılaştırmak için farklı FRP ve çelik çubuk türlerinin karşılaştırmalı analitik ve deneysel analizini yapmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ulaşım altyapısı üzerindeki potansiyel etkisi oldukça büyüktür.
Özet (Çeviri)
As the global population and economy continue to expand, the demand for various forms of transportation, particularly highways, is rising. Bridges play a crucial role in the highway transportation system, and the design of live loads is continuously increasing to meet community demand. As structural engineers, we prioritize the development of practical, cost-effective, and reliable methods to enhance the strength of bridges, considering the evolving demands of the transportation system. Despite routine traffic and maintenance, several reasons necessitate the strengthening of bridges, including the need to accommodate increased live loads that were not initially accounted for during design and construction. Many existing bridges still fulfill transportation requirements, making strengthening a viable alternative to demolition and reconstruction. One increasingly popular approach is to reinforce bridges with composite materials, particularly fiber reinforced polymers (FRP), which have seen rapid adoption in civil engineering infrastructure due to their high strength-to-weight ratio, corrosion resistance, minimal thermal expansion, and ease of fabrication, handling, and installation. This study aims to conduct a comparative analytical and experimental analysis of different types of FRP and steel strands to demonstrate the effect of various material properties and compare their flexural performance. The potential impact of this study on transportation infrastructure is considerable.