Development and applications of electrochemical dna biosensors for the study of selective estrogen receptor modulators (SERM) raloxifene
Selektif östrojen reseptörü modülatörü (SERM) raloksifenin incelenmesi için elektrokimyasal dna biyosensörlerin geliştirilmesi ve uygulamaları
- Tez No: 879842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASRET SUBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Selektif Östrojen Reseptörü Modülatörü (Serm) Raloksifenin İncelenmesi İçin Elektrokimyasal Dna Biyosensörlerin Geliştirilmesi Ve Uygulamaları, Raloksifen (Ralo) ([6-hidroksi-2-(4-hidroksifenil)-1- benzotiyofen-3-il]-[4-(2-piperidin-1-iletoksi)fenil]metanon), seçici bir östrojen reseptör modülatörüdür (SERM) kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Östrojen reseptörlerinin iki farklı yapısı vardır: alfa ve beta. SERM maddeleri bu reseptörlere bağlanarak antagonist ve agonist etkilere sahiptir. SERM'ler, 3 boyutlu konformasyonu kullanarak bazı dokularda östrojen agonisti ve antagonisti etkilerine neden olan nonsteroidal bileşiklerdir. En iyi bilinen SERM'ler Ralo ve tamoksifendir (TAM). TAM östrojen reseptörlerini etkileyerek vücutta tedavi edici ve yan etki yaratan mekanizmalara neden olur. Tam, göğüs hücrelerinde östrojen antagonisti olarak görev yapar, ancak rahimde östrojen agonisti olarak hareket ederek endometriyumu uyarır. Öte yandan RALO, göğüs hücresi östrojen reseptörlerini antagonist olarak etkiler ve rahmi uyarmaz. Bu tez, tek kullanımlık elektrokimyasal biyosensör kullanılarak Ralo ve DNA arasındaki etkileşimi araştırdı. İlk olarak Ralo'nun elektrokimyasal davranışı, 2,0-12,0 pH aralığında sulu çözeltilerde döngüsel ve kare dalga voltametri ile incelenmiştir. Ralo'nun tespit limiti 5,63 µM (2.66 µg/mL) olarak hesaplandı (doğrusallık aralığı 1,25 ile 50 µg/mL arası). Ayrıca Ralo ve DNA dizileri arasındaki etkileşimi sağlamak için kalem grafit elektrot (PGE) kullanılarak elektrokimyasal bir biyosensör tasarlandı. Sonuç olarak geliştirilen biyosensör, Ralo-DNA etkileşiminin hassas bir şekilde analiz edilmesi için uygun bir aşama sağlamaktadır. Bu çalışmada antikanser ilacının DNA ile modifiye edilmiş elektrotlarla etkileşimi araştırıldı. Antikanser ilacı Ralo'nun DNA'ya bağlanma mekanizması elektrokimyasal voltametri yöntemleri kullanılarak belirlendi. Bu amaçla DNA ile modifiye edilmiş elektrotlar hazırlandı ve Ralo ile etkileşime sokulduktan sonra elektrokimyasal analizle ölçüldü. Özetle, tek kullanımlık elektrokimyasal biyosensörler kullanılarak Ralo-DNA etkileşiminin etiketsiz tespitinin hassas, daha hızlı ve daha az zahmetli tekniklerle yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
"Development and Applications of Electrochemical DNA Biosensors for the Study of Selective Estrogen Receptor Modulators (SERM) Raloxifene (Ralo) ([6-hydroxy-2-(4-hydroxyphenyl)-1- benzothiophen-3-yl]-[4-(2-piperidine-1-ylethoxy)phenyl]methanone), is a selective estrogen receptor modulator (SERM) that is used in the treatment of cancer. Estrogen receptors have two different structures: alpha and beta. SERM substances bind to these receptors and have antagonist and agonist effects. SERMs are nonsteroidal compounds that cause estrogen agonist and antagonist effects in some tissues using the 3- dimensional conformation. The most well-known SERMs are Ralo and tamoxifen (TAM). TAM affects the estrogen receptors and causes therapeutic and side effect-producing mechanisms in the body. Tam acts as an estrogen antagonist in breast cells, but it stimulates the endometrium by acting as an estrogen agonist in the uterus. On the other hand, RALO affects breast cell estrogen receptors as an antagonist and it doesn't stimulate the uterus. This thesis investigated the interaction between Ralo and DNA by using disposable electrochemical biosensor. Firstly, the electrochemical behaviour of Ralo was examined with cyclic and square wave voltammetry in aqueous solutions over the pH range of 2.0-12.0. The detection limit of Ralo was calculated as 5.63 µM (2.66 µg/mL) (linearity range from 1.25 to 50 µg/mL). In addition, an electrochemical biosensor was designed for interaction between Ralo and DNA sequences by using pencil graphite electrode (PGE). Consequently, the developed biosensor provides a suitable stage for the analysis of Ralo-DNA interaction sensitively. In the present study, the interaction of the anticancer drug was investigated with the DNA-modified electrodes. The binding mechanism of the anticancer drug Ralo with DNA was determined by using electrochemical voltammetry methods. For this purpose, DNA-modified electrodes were prepared and interacted with Ralo then measured by electrochemical analysis. In summary, it was shown that the label-free detection of Ralo–DNA interaction could be done with sensitive, faster, and less laborious techniques by using disposable electrochemical biosensors.