Sağlık Meslek Lisesi on ikinci sınıf öğrencilerinin meslekiuygulamalarında algıladıkları riskler ile anksiyeteleri arasındaki ilişki (Amasya ili örneği)
The relationship between the risks perceived by twelveth grade students of Health Vocational High School in their professional practices and their anxiety (Amasya province case)
  1. Tez No: 879848
  2. Yazar: FATMA ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR, PROF. DR. HAKAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmasının amacı Amasya İli'nde bulunan Sağlık Meslek Liselerinde eğitim gören onikinci sınıf öğrencilerinin mesleki beceri eğitimlerinde yaşadıkları risklerin anksiyetelerine etkisini belirlemektir. Kesitsel ve ilişkisel tipte olan araştırmanın evrenini Şubat - Mart 2024 tarihleri arasında Amasya İli'ne ait 6 adet Meslek Lisesinde (Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Göynücek 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gümüşhacıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Merzifon Şehit Dursun Özsaraç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Suluova Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Taşova Süleyman Bursalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) öğrenim gören onikinci sınıf öğrencileri (n=252 kişi) oluşturmuştur. Evrenin tamamına ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacılar tarafından literatür incelenerek oluşturulan sosyodemografik özellikler, öğrencilerin çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler, mesleki beceri eğitiminin öğrencideki etkileri ve çalışma koşullarını içeren sorular ile“Beck Anksiyete Ölçeği”sorularından oluşan anket ortalama 20 dakika süre içinde direkt gözlem altında gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Student t testi, Mann Whitney U testi ve pearson korelasyon analizi ile kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan Sağlık Meslek Lisesi onikinci sınıf öğrencilerin anksiyetelerinin hafif düzeyde olduğu bulunmuştur. Kadın öğrencilerin anksiyete düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin mesleki eğitimin kendilerinde olumlu anlamda katkı sağladığı ancak ortamdan kaynaklanan şartlardan memnun olmadıkları ve memnun olmayanların anksiyete düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Kadın öğrencilere yönelik anksiyete ile mücadele eğitimleri verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the risks experienced in vocational skills training on the anxiety of twelfth grade students studying at Health Vocational High Schools in Amasya Province. The population of the research, which is a cross-sectional and relational type, was conducted in 6 Vocational High Schools of Amasya Province between February and March 2024 (Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Vocational and Technical Anatolian High School, Göynücek 70. Yıl Vocational and Technical Anatolian High School, Gümüşhacıköy Vocational and Technical Anatolian High School, Merzifon The sample consisted of twelfth grade students (n=252 people) studying at Şehit Dursun Özsaraç Vocational and Technical Anatolian High School, Suluova Lokman Hekim Vocational and Technical Anatolian High School, Taşova Süleyman Bursalı Vocational and Technical Anatolian High School. The entire universe has been reached. Data of the research; The survey, which consisted of questions about sociodemographic characteristics, risks and dangers arising from the students' working environment, the effects of vocational skills training on students and working conditions, and the“Beck Anxiety Scale”questions, created by the researchers by examining the literature, was conducted under direct observation in an average of 20 minutes. Student t test, Mann Whitney U test and Pearson correlation analysis were used in the statistical analysis of the data. It was found that the anxiety of the twelfth grade Health Vocational High School students included in the research was at a mild level. Anxiety levels of female students were found to be higher than male students. It was found that students' vocational education contributed positively to them, but they were not satisfied with the conditions arising from the environment, and those who were dissatisfied had higher anxiety levels. Training on combating anxiety should be given to female students.