Sağlık bilimleri alanında yükseköğrenim gören öğrencilerin uzaktan eğitim sürecini değerlendirmesi
The evaluation of the distance education process by higher education students in the field of health sciences
  1. Tez No: 879854
  2. Yazar: HATİCE KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sağlık bilimleri alanında farklı disiplinlerde yükseköğrenim gören öğrencilerin perspektifinden Uzaktan Eğitim (UE) sürecinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel araştırmaya, sağlık bilimleri alanında eğitim vermekte olan bir vakıf üniversitesinin Anestezi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programları, Tıp Fakültesi, Hemşirelik Bölümü Lisans ve Hemşirelik Bölümü Yüksek Lisans alanlarında öğrenim görmekte olan 322 öğrencisi (K/E:240/82; ortalama yaş:21,16±2,91 yıl) katılmıştır. Veriler, UE süreciyle ilgili soruları içeren bir elektronik anket formu (E-anket) kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca, UE'in mesleki yeterlilik üzerindeki etkileri de öğrenciler tarafından“arttı, ne arttı ne azaldı, azaldı”şeklinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Title of Thesis: The Evaluation of the Distance Learning Process by Higher Education Students in the Field of Health Sciences Student Name, Surname: Hatice Kalender Supervisor Name : Prof. Dr. Gonca Mumcu Program Name: Health Management PhD Program Objective: This research aims to evaluate the Distance Learning (DL) process from the perspective of students studying in different disciplines in the fields of health sciences. Materials and Methods: In this cross-sectional study, 322 students (F/M: 240/82; mean age: 21.16±2.91 years) studying in the fields of Anesthesia, First and Emergency Aid, Medical Imaging Techniques Programs, Faculty of Medicine, Nursing Department Undergraduate and Nursing Department of a foundation university on the Anatolian Side of Istanbul. Data were obtained using an electronic survey form (E-survey) containing questions regarding the DL process. In addition, the effects of DL on professional competence were evaluated by the students as“increased, neither increased nor decreased, but decreased”.