İstanbul Karacaahmet Mezarlığı 12. adada yer alan mezar taşları
Tombstones in Istanbul's Karacaahmet Cemetery on the 12th square
  1. Tez No: 879869
  2. Yazar: HİLAL AÇMAZ TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Çalışmada İstanbul Karacaahmet Mezarlığı 12. adada yer alan Osmanlı dönemi mezar taşları incelenmiştir. Tespit edilen 182 eserin; 16 tanesi başlık, 26 tanesi ayak taşı, 137 tanesi baş taşıdır. Toprağa gömülü olan 3 eser, baş taşı ya da ayak taşı olarak ayırt edilememiştir. Bunlardan 26 tanesi 18. yüzyıl, 63 tanesi 19. yüzyıl, 8 tanesi ise 20. yüzyılın ilk çeyreğine aittir. İncelenen mezarlar içerisinde kapak taşlı, sandık örgü ve toprak mezar olmak üzere üç mezar tipi tespit edilmiştir. Başlık türleri kadın ve erkek olmak üzere ayrı ayrı ele alınmıştır. Başlığı bulunan erkek mezar taşları ana maddeleri ile kavuk, sarık ve fes olarak sınıflandırılmıştır. Kadın mezar taşlarında 2 örnek dışında başlıklı mezar taşı yoktur. Ayak taşlarında ve kadın baş taşlarında yoğun olarak karşılaşılan süsleme unsurları ise bitkisel, nesnel ve mimari unsurlar olmak üzere kendi içinde üç gruba ayrılmıştır. Ayrıca kitabe metinleri konu ve işleniş bakımından değerlendirilmiş, yer alan kalıplar ayrı tablolar halinde çalışma içerisinde verilmiştir. Malzeme, teknik ve üslup olarak tez konusunu oluşturan mezar taşları başkent üslubunun önemli temsilcileri arasındadır. Mezar taşları yapıldıkları dönemin sanat anlayışını yansıtması ve birçok bilim dalının belgesi niteliği taşımaları nedeniyle büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines Ottoman period tombstones located in the 12th section of Istanbul's Karacaahmet Cemetery. Out of the identified 182 artifacts, 16 are tombstone headers, 26 are footstones, and 137 are headstones. Three buried artifacts could not be distinguished as either headstones or footstones. Among these, 26 date back to the 18th century, 63 to the 19th century, and 8 belong to the first quarter of the 20th century. Three types of tombs were identified among the examined graves: slab-covered, boxed masonry, and earthen graves. Header types were analyzed separately for men and women. Men's tombstones with headers were categorized by their main forms as turban, turban with tail, and fez. Except for two examples, women's tombstones do not have headers. Ornamental elements commonly found on footstones and female headstones are classified into three groups: botanical, objective, and architectural elements. Inscription texts were evaluated based on their themes and compositions, with typical phrases provided in separate tables within the study. These tombstones, as representatives of the capital style, are significant for their materials, techniques, and styles. Reflecting the artistic understanding of their time, they hold great importance as documents for various fields of science.