Tip 2 diabet oluşturulan sıçanların beyin dokusunda oksidan/antioksidan sistem üzerine nanoflower formundaki nitril türevlerinden birinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of one of the nitrile derivatives in the form of nanoflower on the oxidant/antioxidant system in the brain tissue of rats with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 879874
  2. Yazar: FATMA MIDIK ERTOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tip 2 diabetin tedavisi için mevcut olan Dipeptidil peptidaz 4 inhibitörleri (DPP4i)'nin kendine özgü glikoz düşürücü aktiviteleri yoktur, ancak anti-diabetik ajanlar olarak etkinlikleri doğrudan DPP4 aktivitesini inhibe etme yeteneklerinden gelmektedir. Mevcut çalışmada DPP4'un bir inhibitörü olan ve yeni sentezlenen nano flower siyano türevli ajanın Tip 2 diabetli sıçanların beyin dokusunda oksidan/antioksidan sistem üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Sıçanlar normal kontrol, dimetil sülfoksit (DMSO), diabetik kontrol, siyano türevli ajan ve onun nanoflower ve vildagliptin grubu olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Sıçan beyin dokusu homojenatında nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (Nrf2), Kelch-like ECH-associated protein 1 (Keap1), glikojen sentaz kinaz 3 beta (GSK-3β), total antioksidan status (TAS), total oksidan status (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) parametreleri tayın edildi. Beyin dokusunda, siyano türevli ajan ve onun nanoflower grubunda GSK-3β Keap1, GSK-3β, TOS ve OSI düzeyleri normal diabetik gruptan anlamlı düzeyde düşük idi. Nrf2 düzeyleri ise vildagliptin ve diabetik gruptan anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi. TAS değerleri acısında ise fark yoktu. Vildagliptin grubunda TAS düzeyleri diabetik gruptan anlamlı derecede düşük olduğu bulundu. Sonuç olarak, elde edilen veriler, DPP4'ün yeni bir inhibitörü olarak sentezlenen siyano türevli ajan ve onun nanoflower'u Tip 2 diyabetli sıçanların beyin dokusunda oksidan stresi azaltarak, antioksidan sistemi up regüle ederek beyin dokusunda koruyucu etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dipeptidyl peptidase 4 inhibitors (DPP4i), for the treatment of type 2 diabetes, do not have intrinsic glucose-lowering activity, but their effectiveness as anti-diabetic agents comes from their ability to directly inhibit DPP4 activity. In the current study, we aimed to investigate the possible effects of the newly synthesized cyano-derived agent and its nanoflower, which is an inhibitor of DPP4, on the oxidant/antioxidant system in the brain tissue of Type 2 diabetic rats. Rats were divided into 6 groups: normal control, dimethyl sulfoxide (DMSO), diabetic control, cyano-derived agent and its nanoflower and vildagliptin group. In rat brain tissue homogenate, nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (Nrf2), Kelch-like ECH-associated protein 1 (Keap1), glycogen synthase kinase 3 beta (GSK-3β), total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) parameters were determined. In brain tissue, GSK-3β Keap1, GSK-3β, TOS and OSI levels in the cyano-derived agent and its nanoflower group were significantly lower than those in the normal diabetic group. Nrf2 levels were found to be significantly higher than the vildagliptin and diabetic groups. There was no difference in TAS values. TAS levels were found to be significantly lower in the vildagliptin group than in the diabetic group. As a result, obtained data show that the cyano-derived agent synthesized as a new inhibitor of DPP4 and its nanoflower have a protective effect on the brain tissue of Type 2 diabetic rats by reducing oxidant stress and upregulating the antioxidant system.