الصهيونية من الحركة إلى الدولة 1897-1948
Siyonist hareketin devlete dönüşüm süreci 1897-1948 / The transformation of the Zionist movement into a state 1897-1948
- Tez No: 879893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KADAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında işaretleri görülmeye başlanan ve ulusal bir vatan kurma fikrini ortaya koyan,“Siyonist proje”olarak bilinen, en öne çıkan ve tehlikeli siyasi ve yerleşim projelerini incelemektedir. Dünya Yahudilerinin Filistin'e göçünü ve yerleşmesini teşvik ederek, Filistin'deki Yahudiler için bu projeyi, 1897'de düzenlenen ilk Siyonist konferansında bir fikir ve çabadan 1948 yılında bir devlete dönüştürdü. 1949 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tınıldı, Doğu sorununun sona ermesi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bölünmesiyle sömürge dalgasından yararlanılmıştır . Çalışmada Siyonizm'in tanımı, kökleri ve kökenleri ile özellikle İngiltere'de onu destekleyen ve finanse eden en önemli kuruluşlar incelendi. Ayrıca Siyonist düşünceyi destekleyen en önemli uluslararası anlaşmalar ve vaatler ile hayata geçirilecek proje üzerinde de duruldu. Aynı zamanda Siyonist fikri destekleyen en önemli uluslararası anlaşmalar ve vaatler ile Siyonist devletin kurulmasını sağlamak amacıyla uygulanacak olan İngiliz Mandası ve en önde gelen Siyonist liderlerin rolleri ve Britanya'daki karar alma merkezlerindeki üst düzey yöneticileri doğrudan etkileyen etkileri üzerinde de duruldu. Filistin kurtuluş hareketinin ortaya çıkmasına yol açan Siyonist projeyi reddeden Filistinlilerin konumunu ve grev ve devrimlerin uygulanmasında kendini gösteren faaliyetlerini açıklığa kavuşturmak için de çalışmalar yapıldı. Bölgeye yabancı olan bu varlığın yaratılışının ana rahmi olan İngiliz'iler, devletin kuruluşunu ilan edene kadar onu desteklemiş, sebeplerini ve koşullarını sağlamıştır. Siyonizm'in Protestan Hıristiyanların düşünceleriyle desteklenen dini fikir olarak bazı Yahudiler arasında ortaya çıkışının ve daha sonra amaç, faaliyet ve stratejilere özgü bir proje ve programa dönüşmesinin tarihsel sürecini detaylandıran çalışmanın önemi burada yatmaktadır. Bu, büyük bir sömürgeci güç olan Britanya tarafından benimsenmesine ve bu projenin karşılaştığı zorluklara bağlıydı. Araştırmada araştırmacı, tarihi metinleri, anlaşmaları ve vaatleri ele almak için tarihsel-analitik yöntemi, projeyi destekleyen sömürge ülkelerin rollerini anlamak, eğilimlerini Yahudilerle ve Araplarla karşılaştırmak için karşılaştırmalı yöntemi kullanmış ve farkları incelemiş. Tez bir giriş, beş bölüm ve bir sonuç, Siyonizm'i kavramı, kökenleri, faaliyetleri ve Filistin ve Ortadoğu'nun stratejik ve dini statüsünü ele almaktadır. Ayrıca İngilizlerin Siyonizm'e yönelik en önemli anlaşmaları ve vaatleri, ardından Filistin'in işgali ve Siyonist uygulama planın uygulamaya konulmasının başlangıcı hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Son bölümde, İngiliz komiteleri, yazışmaları ve taksim kararı ilgili Siyonistlerin tutumu ele alındı. Siyonist projenin gelişimi ve devletin kuruluşunun ilanı. Tez, 1897 yılındaki Basel Konferansı'ndan (ilk Siyonist konferans) 1948'de devletin kuruluşunun ilanına kadar Siyonizm'in gelişimi hakkında önemli ve dakik sonuçlara vardı; bunlardan en önemlisi: Siyonizm 1897' yılındaki Basel Konferansı kadar uygulanabilir bir proje değildi ve bu projenin görünürde Filistin'de Yahudiler için ulusal bir vatan yaratılması olduğu düşünülüyordu. Filistin toprakları. Ancak gerçekte amaç, Yahudiler için tüm Filistin toprakları üzerinde kontrol sahibi olacak bir devlet kurmaktı. Siyonizm, Tevrat'a ve Yahudilerin Vaat Edilmiş Topraklara dönüşünün gerekliliğine inanan Protestan dini eğilimlere sahip olması, stratejik Orta Doğu bölgesinde önemli sömürge eğilimleri ve hassas konumu, Filistin'in Hindistan yolunda olması ve Arpların her yerde İngiliz'leri reddedeceğini bildiği için fikirlerini İngiltere'ye uygulamak için yardım aradı. Siyonistler, Beyaz Kitap'ın yayınlanmasından sonra bazı aşamalarda İngiltere'nin politikasıyla çatışmaları ve devrimci Arapları memnun etmek için göçü kısıtlamaları nedeniyle, İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden önce dikkatlerini Amerika Birleşik Devletleri'ne çevirmişlerdi. ABD Siyonist etkinin bir sonucu olarak ve aynı zamanda Doğu Ortadoğu'da Britanya'nın yerini almayı arzuladığı için projelerini destekledi.
Özet (Çeviri)
This study looks at the most well-known and dangerous political and settlement projects, known as the“Zionist project,”whose indications started to emerge at the end of the nineteenth century. This project advanced the idea of creating a national homeland for Jews in Palestine by promoting their migration and settlement there, as it became evident. Zionism began as an idea and some efforts in the first Zionist conference in 1897 AD. With the end of the Eastern Question and the division of the Ottoman Empire, it gained momentum and became a state in 1948 AD, recognized by the UN in 1949 AD. The concept of Zionism, its historical context, and the leading institutions that promoted and funded it, particularly in Britain, were all investigated in the research. The most significant international agreements and pledges that backed Zionism's concept and project—the creation of a Zionist state—as well as the role of the movement's most well-known leaders and how their influence directly affected decision-making centers were also highlighted. British Supreme Council, as well as efforts to make clear the Palestinians' rejection of the Zionist vision, which resulted in the birth of the Palestinian freedom movement and its actions, which included the execution of strikes and uprisings. The study also concentrated on the British role, which acted as the incubator for the formation of this alien institution in the region. It nourished it from its inception, enabling the causes and conditions that led to the declaration of the state. Herein lies the study's significance, as it details the historical sequence of Zionism's emergence as religious ideas among some Jews, supported by the thought of Protestant Christians, and then its transformation into a project and program specific to goals, activities, and strategies that depended on its adoption by a great colonial power, namely Britain, as well as the challenges this project encountered. The researcher used the historical-analytical method to address historical texts, agreements, and promises, as well as the comparative method to understand the roles of the colonial countries supporting the project, compare their trends with those of Jews and Arabs, and investigate the differences. The thesis consisted of an introduction, five chapters, and a conclusion that discussed Zionism's concept, origins, actions, and the strategic and religious situation of Palestine and the Middle East in connection to it. It also discussed the most important British treaties and commitments to Zionism, followed by the mandate of Palestine and the start of the Zionist practical strategy. The final chapter discussed the Zionist viewpoint on British committees and books, the partition decision, the development of the Zionist goal, and the announcement of the formation of the state. The thesis showed up at significant and accurate conclusions about the evolution of Zionism from the Basel Conference in 1897 AD (the first Zionist conference) to the declaration of the establishment of the state in 1948 AD, the most important of which is that Zionism was not a practical project until the Basel Conference in 1897 AD, and that this project was ostensibly the creation of a national homeland for Jews in Palestine. However, the actual purpose was to construct a Jewish state that would dominate all of Palestine. Zionism sought support in implementing its ideas by Britain because it had Protestant faith-based tendencies that believed in the Torah and the necessity of returning Jews to the Promised Land, as well as important colonial tendencies in the strategic Middle East region and a sensitive position on the road to India, and it was certain that Arabs in Palestine and elsewhere would reject it. The Zionists switched their focus to the United States of America before the end of World War II because of its growing influence and their disagreement with Britain's policies in various phases following the release of the White Paper, which limited immigration to appease the hostile Arab population. America supported their initiative because of its Zionist influence and its desire to replace Britain in the Middle East.