Kastamonu-Taşköprü ilçesi yer adları
Toponyms of Kastamonu-Taşköprü
  1. Tez No: 879899
  2. Yazar: SEFA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu çalışma, Kastamonu-Taşköprü İlçesi Yer Adları'nı temel almaktadır. Tezin Giriş bölümünde ad bilimi ve yer adı bilimi disiplinleri ana hatlarıyla tanımlanmış, sonrasında çalışmanın amacı, önemi, konusu, kısıtlılığı ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ad bilimi ve yer adı bilimi disiplinlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde Taşköprü adının kökeni, ilçenin tarihi, coğrafyası, eğitimi, ekonomisi ve ulaşımı, nüfus ve idarî yapısı, sosyal ve kültürel yapısı ve bağlı olduğu köylere dair bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde Taşköprü ilçesinde tespit edilen 3084 yer adı dil bilimsel (ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz dizimi), anlam bilimsel ve köken bilimsel yönden incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Akabinde sınıflandırılan yer adları sayısal verilerle gösterilmiş ve grafikler yardımıyla açıklanmıştır. Sonuç bölümünde yer adları üzerine genel değerlendirmelerde bulunulmuştur. Son bölümde Taşköprü ilçesinde tespit edilen yer adlarının kuruluşunda görev alan ve sözlük maddesi oluşturabilecek nitelikte coğrafî terim ve yöresel kelimelerin açıklandığı Taşköprü Yer Adları Sözlüğü hazırlanmıştır. Kaynaklar bölümünde ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir. Çalışmanın amacı; Taşköprü ilçesinin yer adlarını tespit ederek ilçenin tarihî izleri, sosyal ve kültürel mirâsı, dilsel karakteri ve kimliğini ortaya çıkarmak, Türk milletinin yer adı verme geleneğini gözler önüne sermek, Türk yer adları varlığına, yer adı bilimine ve Türklük bilimine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study is based on Toponyms Of Kastamonu-Taşköprü. In the Introduction section of the thesis, the disciplines of onomastics and toponymy are defined overall, and then information is given about the purpose, importance, subject, constraint and method of the study. The Second chapter, detailed information is given about the disciplines of onomastics and toponymy. In the Third part, contains information about the origin of the name Taşköprü, the history of the district, its geography, education, economy and transportation, population and administrative structure, social and cultural structure and the villages to which it is affiliated. In the Fourth section, 3084 toponym identified in Taşköprü district were examined and classified in terms of linguistics (phonetics, morphology and syntax), semantics and etymology. Subsequently, the classified toponyms were shown with numerical data and explained with the help of graphics. In the Conclusion chapter, general evaluations were made on toponyms. In the last part, the Taşköprü Toponyms Dictionary was prepared, in which geographical terms and local words that were involved in the establishment of the toponyms identified in the Taşköprü district and that could constitute a dictionary item were explained. In the References section, the names of the works used for the thesis are given. Purpose of the study; by identifying the toponyms of Taşköprü district, it aims to reveal the historical traces, social and cultural heritage, linguistic character and identity of the district, to reveal the toponyming tradition of the Turkish nation, and to contribute to the existence of Turkish toponyms, Turkish toponymy and Turkic science.