Taşköprü sarımsağında kaşıkçıklı tip ekim makinesi başarısının analizi
Analysis of the success of spoonlet type planter in Taşköprü garlic
  1. Tez No: 921184
  2. Yazar: ATİLLA VEREP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde sarımsak üretimi ve tüketimi tüm dünyada arttığı görülmektedir. Sarımsak binlerce yıldır lezzeti ve sağlığa faydaları ile sofraların vazgeçilmezlerinden olmuştur. Türkiye de üretilen sarımsağın yaklaşık %20'si Kastamonu Taşköprü ilçesinde üretilmekte olup Kastamonu ekonomisi için ilk sırada yer alan ve büyük oranda elle ekimi yapılan bir tarım ürünüdür. Makine ile ekim yapmak ekimi ekonomik ve hızlı yapmasının yanında daha sonra yabani ot temizleme ve sökme gibi işlemlerinde de büyük avantajlar sağlamaktadır. Literatür taramasında bulunmayan çalışmamızda, Taşköprü de üreticiler tarafından da tercih edilen kaşıkçıklı tip sarımsak ekim makinelerinin Kastamonu Taşköprü sarımsağı ile başarısı araştırılmıştır. Taşköprü ilçesi Meşeli köyünde bulunan tarlada 3 farklı hızda (V1=1,3 km/h, V2=2,6 km/h, V3=3,6 km/h), 4 farklı diş boyutunda (ince, orta, büyük ve karışık), %11 eğimde aşağı ve yukarı yönlü olarak denemeler yapılmıştır. Deneme ekimi sırasında iki kişi tarafından cep telefonu kamerası ile tüm kaşıkçıklar kayıt altına alınmıştır. Sarımsak filizlerinin çıkması beklenmiş, tarlada filiz aralığı ölçümleri yapılmış ve tablo haline getirilmiştir. Kamera görüntüleri ve filiz aralıkları hassas ekim makineleri değerlendirme kriterlerine uygun şekilde irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda ikizlenmenin filiz aralık ölçümlerine göre %14,2 kamera incelemesine göre ise %35,5 olduğu, boş geçmenin filiz aralık ölçümlerine göre %57,4 kamera incelemesinde %11,6 olduğu ve kabul oranının ise filiz aralık ölçümlerine %34,9 kamera incelemesinde ise %55,1 olduğu görülmüştür. Bu sonuçlardaki farklılıklardan anlaşılacağı üzere sarımsak ekim makinelerinde filiz aralık ölçümü ile yeterlilik değerlendirilmesinin yapılması uygun olmamaktadır. Çıkan sonuçlar bize kaşıkçıklı tip sarımsak ekim makinesinin sarımsak dişlerini hassas ekmekten daha çok sıra üzerine rastgele dağıttığını söylemek mümkündür. Bu makinelerin geliştirilmesi ikizlenme ve boş geçme oranlarını düşürecek iyileştirmeler yapılması ve bu sayede sarımsak ekimindeki kayıpların azaltılması, verimin arttırılması için bir zorunluluk olduğu görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Sarımsak, Kaşıkçıklı Tip Ekim Makinesi, Kastamonu, Kaynak Verimliliği, Sürdürülebilir Tarım
Özet (Çeviri)
Nowadays, garlic production and consumption is increasing all over the world. Garlic has been an indispensable part of the table for thousands of years with its taste and health benefits. Approximately 20% of the garlic produced in Türkiye is produced in Kastamonu Taşköprü district and it is the agricultural product that ranks first for Kastamonu's economy. A significant portion of the garlic, which is cultivated largely by hand in Taşköprü district, is offered for sale in a hand-tied state, without any added value-creating processing. Planting with a machine not only makes planting economical and fast, but also provides great advantages in later operations such as weed cleaning and removal. In our study, which was not included in the literature review, the performance of spoon type garlic planting machines, which are preferred by producers in Taşköprü, with Kastamonu Taşköprü garlic was investigated. In the field in Meşeli village of Taşköprü district, 3 different speeds (V1=1.3 km/h, V2=2.6 km/h, V3=3.6 km/h), 4 different tooth sizes (fine, medium, large and mixed), trials were carried out both upward and downward on an 11% slope. During the trial planting, all spoonbills were recorded with a mobile phone camera by two people. Garlic sprouts were waited for them to emerge, sprout spacing measurements were made in the field and tabulated. Camera images and sprout spacings were examined in accordance with the precision planting machine evaluation criteria. According to the results obtained, the twinning rate was 14.2% according to sprout spacing measurements and 35.5% according to camera examination, the failure rate was 57.4% according to sprout spacing measurements, 11.6% in camera examination, and the acceptance rate was 34.9% according to sprout spacing measurements. The camera examination showed that it was 55.1%. As can be understood from the differences in these results, it has been observed that it is not correct to determine the compliance of garlic planting machines with the trial criteria by measuring between sprouts. The results show that the spoon type planter is far from precise planting and distributes the garlic randomly on the row. It seems that the development of these machines is a necessity to make improvements that will reduce twinning and nullification rates, thus reducing losses in garlic planting and increasing productivity. KEYWORDS:Garlic, Spoon Type Planter, Kastamonu, Resource Efficiency, Sustainable Agriculture