Kastamonu ili Taşköprü ilçesi toprak özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of soil properties in Taşköprü district, Kastamonuprovince
- Tez No: 973185
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Taşköprü ilçesinin farklı bölgelerinden alınan toprak örneklerinin bazı fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerini belirlemek ve bu özellikleri değerlendirmektir. Yöntem: Araştırmada, ilçenin farklı topoğrafik, jeolojik ve kullanım özelliklerini temsil edecek şekilde, koordinatlar dikkate alınarak sistematik rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 15 farklı noktadan ve 0-30 cm derinlikten alınan toprak örneklerinin tekstür, pH, organik karbon, organik madde, kireç, elektriksel iletkenlik, , bitkiye yarayışlı fosfor ,katyon değişim kapasitesi değerleri analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda toprak örneklerinin genelinin killi tın ve kumlu killi tın olup tekstür sınıfı orta-ince bünyeli, pH değerleri hafif ve yüksek alkali, organik madde bakımından yeterli ve iyi durumda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örneklerin tamamının tuzluluk değerleri düşük bulunurken, kireç değerleri orta ve yüksek seviyede tespit edilmiştir. Bitkiye yarayışlı fosfor ve potasyum değerleri yeterli ve fazla, sodyum değerleri yeterli, kalsiyum değerleri ise yeterli ve az şeklinde bulunmuştur. Sonuç: Tarımsal üretimin yoğun olarak yapıldığı alanlardan temsili olarak alınan toprak örnekleri üzerinde yapılan fiziksel ve kimyasal analizler, bölgenin toprak özelliklerinin sürdürülebilir tarım açısından güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine and evaluate certain physical, chemical, and mechanical properties of soil samples collected from different regions of the Taşköprü district. Method: In the study, soil samples were collected from a depth of 0-30 cm at 15 different locations selected through a systematic random sampling method, taking into account coordinates to represent the district's diverse topographic, geological, and land-use characteristics. The samples were analyzed for texture, pH, organic carbon, organic matter, lime content, electrical conductivity, plant-available phosphorus, and cation exchange capacity values. Findings: As a result of the study, it was determined that the majority of the soil samples were clay loam and sandy clay loam, with a medium to fine texture class. The pH values were found to be slightly to highly alkaline, and the organic matter content was at sufficient to good levels. While the salinity values of all samples were low, the lime content was determined to be at medium to high levels. The plant-available phosphorus and potassium contents were found to be sufficient to high, sodium levels were sufficient, and calcium levels were sufficient to low. Results: The physical and chemical analyses conducted on soil samples, representatively collected from areas with intensive agricultural production, revealed the strengths and weaknesses of the region's soil properties in terms of sustainable agriculture.