Endüstriyel tesislerde baca gazlarının siklonlarla temizlenmesi ve siklon dizayn şekilleri
  1. Tez No: 8798
  2. Yazar: BELGİN ÖZPAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada baca gazı emisyonu, filitrasyonu ve siklonlar hak kında ayrıntılı bilgi verilmektedir. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü, Hidro lik `nda bir model siklon dizayn edilip, belli katı ya kıtlar yakılarak kurum tutma çalışmaları yapılmıştır. Hava kirliliği sebepleri, kirlilik boyutları, özellikle yakıtlar ve kirlenme kontrolü ile toz tutma metodları anlatılmıştır. Siklonların özellikleri ve çeşitleri incelenmiş dizaynı yapılan siklon ile kurum tutma çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, detailed knowledge for stack gas emission, filtra tion and cyclones has "been given. Beside these, model cyclone has been designed at The Hydraulic Laboratory of Anadolu University Engineering Faculty Mechanical* Departmeiif: and the certain amount of solid fuels burn ed out. Consequently, work on catching the carbon black had been worked out. In the thesis,, air pollution, amount of pollution, specially fu els and pollution control and methods for catching of dust had been searched out of in detail. Then the characteristics and types of cyclones and catching the carbon black with model cyclone has been investigated.