COVID-19 pandemi öncesi ve sonrasında fen bilimleri öğretmenlerine yönelik yapılan çalışmaların incelenmesi
Analysis of studies on science teachers before and after the COVID-19 pandemic
- Tez No: 879923
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNAY BALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada COVID-19 Pandemi öncesi ve sonrasında Fen bilimleri öğretmenlerine yönelik yapılmış olan COVID-19, pandemi, uzaktan eğitim, çevrim içi eğitim, eğitimde teknoloji, EBA, mobil öğrenme temalı Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezinden ulaşılan 2018-2023 yıllarını kapsayan lisansüstü çalışmaların içerik analizinin yapılması amaçlanmıştır. Betimsel Analiz Yöntemi kullanılan bu araştırmada veri toplama aracı olarak Evrekli, İnel, Deniş ve Balım (2011) tarafından geliştirilen 'Tez Değerlendirme Formu' uyarlanarak kullanılmıştır. Tez değerlendirme formu; Teze İlişkin Özellikler, Amaç, Yöntem İncelemesi olmak üzere üç temel kısımdan oluşmaktadır. Tez Değerlendirme Formunun birinci bölümünde tezle ilgili kimlik özellikleri değerlendirilmekte, ikinci bölümde ise tezin amaç bölümünde yer alan başlıklar bulunmakta ve üçüncü son kısımda ise tezin yöntem bölümündeki başlıklar bulunmaktadır. Tezin Amaç ve Yöntem İncelemesi için“Belirtilmiş”(Yetersiz, Kısmen Yeterli, Yeterli) ve“Belirtilmemiş”seçeneklerinden oluşan derecelendirme aşamaları kullanılmaktadır. Son kısımda bu çalışmadaki literatürdeki en çarpıcı sonuç uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Fen Bilimleri öğretmenlerine yönelik Ekim-2023'e kadar 201 adet tez çalışmasına rastlanmıştır. Bu çalışmalardan istenilen temalara uygun 28 adet tez çalışması araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmada yer alan tezlerin değerlendirilecek kısımları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmacı ile birlikte alanında uzman iki araştırmacı da düzenlenen tez değerlendirme formuna birbirlerinden bağımsız kodlama yaparak tezleri değerlendirmiştir. Daha sonra da ölçüm güvenilirliğini belirlemek için uyuşum yüzdesi hesaplanmıştır. Elde edilen bulgularda; eğitim bilimleri enstitüsüne bağlı 15 lisansüstü tez çalışmasının yer aldığı; lisansüstü tezlerin amaç, önem, problem cümlesi ve sayıltılar-sınırlılıklar kısımlarının yeterlilik yüzdelerinin yüksek olduğu;çalışmaların birçok ilde yapılmış olduğu en fazla çalışmanın Tokat ilinde yapıldığı; çalışmaların çoğunda nitel gözleme yer verildiği görülmüştür. Covid-19 ile birlikte pandemi sonra çalışmalarda artış olduğu bulunmuştur. Uzaktan eğitimin COVID-19 ile birlikte hayatımıza hızlı bir şekilde girdiği 2018-2023 yıllarında tez konularında farklılıklara, konu değişikliklerine sebep olduğu görülmüştür. Dolayısıyla pandemi süreciyle birlikte Fen Bilimleri öğretmenlerinin olağanüstü durumlara uyum sağlamaları ve kendilerini geliştirmeleri için ortaya çıkan çalışmaların iyice analiz edilip değerlendirilmesinin önemi fark edilmiştir. Bu ihtiyacın artmasıyla birlikte pandemi sonrası alanyazındaki boşluğun eldeki çalışmaların betimsel analiziyle doldurulması amaçlanmaktadır. Bu araştırma sayesinde Fen Bilimleri öğretmenleriyle yapılan çalışmaların mevcut durumunun anlaşılması açısından ortaya çıkan boşluğun kapatılması beklenmektedir. İleriki yıllarda ortaya çıkacak farklı salgınlar için de örnek temsil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to anafore and after the COVID-19 pandemic, COVID-19, pandemic, distance education, online education, technology in education, EBA, mobile learning themes. In this research, which used thelyze the content of graduate studies covering the years 2018-2023, accessed from the Higher Education Council (YÖK) National Thesis Center, focusing on science teachers be Descriptive Analysis Method, the 'Thesis Evaluation Form' developed by Evrekli, İnel, Deniş, and Balım (2011) was adapted and used as the data collection tool. The thesis evaluation form consists of three main sections: General Characteristics of the Thesis, Examination of Objectives, and Examination of Methods. The first section of the form investigates the identity characteristics related to the thesis, the second section includes the titles found in the objective parts of the thesis, and the last section includes the titles found in the method parts of the thesis. Four-point rating options consisting of“Specified”(Insufficient, Partially Sufficient, Sufficient) and“Not Specified”are used for the second and third sections of the thesis. In the final section, the most striking result in the literature in this study is expressed by experts. A total of 201 thesisstudies on science teachers were encountered until October 2023. 28 thesis studies suitable for the desired themes constituted the sample of the research. All sections to be evaluated in the included theses were read in detail. Then, two independent researchers, one researcher and one expert in the field, separately coded the theses using the thesis evaluation form. Finally, the agreement percentage was calculated to determine the measurement reliability. In the findings obtained; it was observed that there were 15 graduate studies within the Institute of Educational Sciences; the adequacy rates of the objectives, importance, problem statement, and limitations sections of the graduate theses were high; the studies were conducted in many provinces, with the highest number ofstudies conducted in Tokat province; qualitative observation was included in most of the studies. It was determined that there has been an increasing trend in post-studies with COVID-19 in recent years. It has been observed that distance education quickly entered our lives with COVID-19 and caused differences and subject changes in thesis topics in 2018-2023. Therefore, with the pandemic process, the importance of thoroughly analyzing and evaluating the studies that have emerged for science teachers to adapt to extraordinary situations and improve themselves has been realized. With this need increasing, it is aimed to fill the gap in the post-pandemic literature with descriptive analysis of the available studies. Thanks to this research, it is expected to close the gap in understanding the current situation of studies with science teachers. It is thought that it will represent an example for different epidemics that will occur in the coming years.