Artırılmış gerçeklik tabanlı iç mekan navigasyonu yönlendirme tasarımı: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi uygulama örneği
Augmented reality based indoor navigation wayfinding design: Ondokuz Mayıs University Faculty of Fine Arts Application example
- Tez No: 879989
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, son yıllarda bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimiyle birlikte hem profesyonel alanlarda hem de gündelik yaşamda yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu teknolojinin temel özelliği, sanal gerçeklikten (VR) farklı olarak kullanıcıyı tamamen sanal bir dünyayla kuşatmak yerine, gerçek dünya ile sanal öğeleri bir araya getirmesidir. AR teknolojisi, gerçek dünya üzerinde dijital bilgileri katmanlar halinde ekleyerek kullanıcıya daha zengin ve etkileşimli bir deneyim sunar. Bu özellik, AR'nin eğitim, sağlık, mühendislik ve eğlence gibi birçok alanda geniş kullanım alanı bulmasını sağlamaktadır. Çalışmanın konusu, üniversite yerleşkeleri gibi büyük ve karmaşık yapıların içinde kullanıcıların yol bulma deneyimini geliştirme potansiyelidir. Bu bağlamda, AR teknolojisinin sunduğu fırsatlar değerlendirilmiş ve özellikle büyük ve dağınık üniversite yerleşkelerinde kullanıcıların stres, kaygı, kaybolma, yorgunluk ve zaman kaybı yaşamadan etkili ve verimli bir şekilde dolaşımını sağlama potansiyeli ortaya konmuştur. Araştırmanın temel amacı, üniversite yerleşkeleri gibi karmaşık alanlarda etkili bir yönlendirme sistemi geliştirmektir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bina içinde artırılmış gerçeklik tabanlı iç mekân navigasyon uygulaması geliştirilmiştir. Uygulamanın geliştirilmesi için Unity Engine ve Vuforia AR platformu kullanılmıştır. Unity, üç boyutlu grafiklerin ve etkileşimli içeriklerin oluşturulmasında etkin bir araç sağlamaktadır. Vuforia, AR uygulamalarının geliştirilmesi için güçlü bir SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) sunarak görüntü tanıma ve nesne izleme gibi temel AR işlevlerini desteklemektedir. Bu uygulama ile kullanıcıların mevcut konumlarını ve gitmek istedikleri yerleri dijital olarak haritalandırıp gerçek zamanlı ve etkileşimli yönlendirmeler sunması hedeflenmiştir. Teknoloji, kullanıcıların mekân içinde kaybolma riskini azaltmakta, yön bulma sürecini hızlandırmakta ve genel kullanıcı memnuniyetini artırmaktadır. Çalışmada, AR tabanlı yönlendirme sistemlerinin üniversite yerleşkelerinde uygulanabilirliği incelenmiş ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi uygulama örneği ile bu teknolojinin faydaları ortaya konmuştur. AR, geniş ve karmaşık yapılı üniversite yerleşkelerinde yön bulma sorunlarına etkili çözümler getirebilmektedir. Tez kapsamında geliştirilen artırılmış gerçeklik tabanlı iç mekân navigasyon uygulaması, üniversite yerleşkelerinde yönlendirme ve erişim
Özet (Çeviri)
Augmented Reality (AR) technology, with the rapid advancement of information technologies in recent years, has become widely used in both professional fields and daily life. Unlike virtual reality (VR), which immerses the user in a completely virtual world, AR technology's main feature is to combine real-world and virtual elements. AR technology enhances the user's experience by adding digital information in layers on the real world, offering a richer and more interactive experience. This feature allows AR to find wide application in many fields such as education, healthcare, engineering, and entertainment. The focus of this study is to explore the potential of improving the wayfinding experience for users within large and complex structures such as university campuses. In this context, the opportunities offered by AR technology have been evaluated, and the potential for users to navigate large and scattered university campuses effectively and efficiently without experiencing stress, anxiety, getting lost, fatigue, and time loss has been demonstrated. The primary goal of the research is to develop an effective wayfinding system in complex areas like university campuses. An augmented reality-based indoor navigation application has been developed for the Faculty of Fine Arts at Ondokuz Mayıs University. For the development of the application, Unity Engine and Vuforia AR platform were used. Unity provides an effective tool for creating three-dimensional graphics and interactive content. Vuforia supports essential AR functions such as image recognition and object tracking by offering a powerful SDK (Software Development Kit) for the development of AR applications. The aim of this application is to digitally map users' current locations and destinations, providing real-time and interactive directions. The technology reduces the risk of users getting lost within the space, speeds up the wayfinding process, and increases overall user satisfaction. The study examined the feasibility of AR-based wayfinding systems on university campuses and demonstrated the benefits of this technology with the application example of the Faculty of Fine Arts at Ondokuz Mayıs University. AR can provide effective solutions to wayfinding problems in large and complex university campuses. The augmented reality-based indoor navigation application developed within the scope of the thesis can be considered an important step towards solving wayfinding and accessibility issues on university campuses.