Profesyonel ve amatör sporcuların zihinsel dayanıklılıkları ile sporda mücadele ve endişe durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the mental endurance of professional and amateur athletes and their struggle and anxiety situations in sports
  1. Tez No: 879988
  2. Yazar: RIFAT YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel ve amatör sporcuların zihinsel dayanıklılıkları ile sporda mücadele ve endişe durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca araştırmaya katılan profesyonel ve amatör sporcuların demografik değişkenlerine göre zihinsel dayanıklılıkları ile mücadele ve endişe durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Karadeniz Bölgesi'ndeki spor bilimleri alanında eğitim veren üniversitelerde okuyan profesyonel ve amatör sporcular oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Karadeniz Bölgesi'ndeki üniversitelerde spor alanında öğrenim gören öğrenciler içerisinden tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 250 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların sosyo-demografik bilgi durumlarını ortaya koymak için 8 soruluk kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada Türkçe'ye uyarlaması Altıntaş ve Koruç (2017) tarafından yapılmış sporda zihinsel dayanıklılık envanteri ile Türk kültürüne uyarlaması Gürbüz ve ark. (2021) tarafından yapılmış olan sporda mücadele ve endişe ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada ölçek toplam puanlarının cinsiyet ve spor tipi değişkenine göre farklılık gösterip göstermediği Student t test, yaş, kaç yıldır spor yaptığı, yaşamını geçirdiği yerleşim yeri, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve gelir durumuna göre farklılık gösterip göstermediği ise Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların zihinsel dayanıklılıkları ile mücadele ve endişe durumları arasındaki ilişki Pearson korelasyon Katsayısı ile belirlenmiştir. Araştırmada, yaş, spor yaşı, gelir durumu, yaşadıkları yerleşim yerleri, baba eğitim seviyesi ile sporcuların zihinsel dayanıklılık ile mücadele ve endişe durumları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Araştırmada erkek sporcuların zihinsel dayanıklılık güven alt boyut toplam puanlarının kadınlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Anne eğitim seviyesi ve spor türü ile zihinsel dayanıklılık güven alt boyutu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Endişe alt boyutu ile zihinsel dayanıklılık ve devamlılık arasında negatif yönde zayıf bir ilişki belirlenmiştir. Endişe ve kontrol alt boyutları arasında negatif yönde orta düzey bir ilişki tespit edilmiştir. Mücadele alt boyutu ile zihinsel dayanıklılık arasında pozitif yönde, güven ve devamlılık alt boyutları ile de pozitif yönde orta düzey bir ilişki tespit edilmiştir. Kadın sporcuların kendine olan güvenlerini artırmak için spor psikologları ve psikolojik performans danışmanlarından zihinsel antrenman çalışması yapılması için destek alınabilir.
Özet (Çeviri)
.The purpose of this research is to examine professional and amateur eur It is an examination of the relationship between the mental endurance of athletes and their states of struggle and anxiety in sports. In addition, it was aimed to examine the mental endurance, struggle and anxiety states of the professional and amateur athletes participating in the research according to their demographic variables. The population of the research consists of professional ve amateur athletes studying at universities providing education in the field of sports sciences in the Black Sea Region. In this regard, it consists of 250 individuals selected by random sampling method among the students studying in the field of sports at universities in the Black Sea Region. As a data collection tool, an 8-question personal information form was used to reveal the socio-demographic information of the participants. In the study, the mental endurance inventory in sports, adapted to Turkish by Altıntaş and Koruç (2017), and the adaptation to Turkish culture by Gürbüz et al. (2021) struggle and anxiety scale in sports was used. In the study, whether the scale total scores differ according to gender and sport type variables was determined by Student's t test, and whether they differ according to age, how many years they have been doing sports, the place of residence, mother's education level, father's education level and income level was determined by One-Way Analysis of Variance and Tukey. Multiple Comparison Test has been determined. In addition, the relationship between the mental endurance of the participants and their struggle and anxiety states was determined with the Pearson correlation coefficient. In the study, no significant difference was determined between age, sports age, income status, place of residence, father's education level and the athletes' mental endurance, struggle and anxiety states. In the study, it was determined that the mental toughness confidence sub-dimension total scores of male athletes were higher than those of females. A significant difference was detected between the mother's education level and type of sport and the mental toughness confidence sub-dimension. A weak negative relationship was determined between the anxiety subscale and mental toughness and persistence. A moderate negative relationship was detected between the anxiety and control sub-dimensions. A positive, medium-level relationship was found between the struggle sub-dimension and mental toughness, and a positive, medium-level relationship with the confidence and continuity sub-dimensions. İn order to increase the self-confidence of female athletes, sports psychologists and psychological performance consultans can provide support for mental training exercises.