Rutin aşılama programına dahil olmayançocukluk dönemi aşıları hakkındaaile hekimlerine yönelik müdahale çalışması
Not included in the routine vaccination schedule about childhood vaccinations intervention work for family doctors
  1. Tez No: 879993
  2. Yazar: ÖZGE ÇATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Rotavirüs, Hpv ve meningokok aşıları ülkemizde rutin aşılama programına dahil olmayan aşılardır. Ülkemizde bağışıklama hizmetleri temel olarak birinci basamak hekimlerince verilir. Çalışmamızda Tokat ilindeki aile hekimlerinin özel aşılamalar konusundaki bilgi tecrübe ve tutumlarını görmeyi amaçladık. Çalışmamız 2 aşamadan oluşmuş bir müdahale çalışmasıdır. Kesitsel-tanımlayıcı türdedir. Çalışmamızın ilk aşamasına 91, ikinci aşamasına ise aynı gruptan 70 aile hekimi katılım göstermiştir. Aile hekimlerinin tamamı Aile sağlığı merkezlerinde(ASM) görev almaktaydı. İlk aşamasında yüzyüze eğitim verilip, ön test son test yöntemiyle eğitimin katılımcılar üzerisinde etkisi değerlendirilmiştir. İkinci aşaması eğitimden 4-6 hafta sonra online yöntemle yapılıp, ilk aşamada aldıkları eğitimin pratiklerindeki davranış ve tutumlarına olan etkisi test edilmiştir. Çalışmamızda hekimlerin, özel aşılamalar ile ilgili bilgi düzeyinin düşük kaldığını gördük. Eğitimi takiben hekimlerin doğru yanıt oranında anlamlı artış olmuştur ve hekimlerin pratiklerindeki tutumuna pozitif etki bırakmıştır. Çalışmamız mezuniyet sonrası/hizmet içi eğitimlerin önemine ve gerekliliğine ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Rotavirus, Hpv and meningococcal vaccines are vaccines that are not included in the routine vaccination program in our country. Immunization services in our country are mainly provided by primary care physicians. In our study, we aimed to see the knowledge, experience and attitudes of family physicians in Tokat province about special vaccinations. Our study is an intervention study consisting of 2 phases. It is cross-sectional-descriptive. 91 family physicians participated in the first phase and 70 family physicians from the same group participated in the second phase of our study. All family physicians were working in Family Health Centers (FHC). In the first phase, face-to-face training was given and the effect of the training on the participants was evaluated by pre-test post-test method. The second phase was conducted online 4-6 weeks after the training and the effect of the training they received in the first phase on their behaviors and attitudes in their practices was tested. In our study, we found that the level of knowledge of physicians about special immunizations remained low. Following the training, there was a significant increase in the correct response rate of physicians and had a positive effect on the attitude of physicians in their practice. Our study shed light on the importance and necessity of post-graduation / in-service trainings.