Tıp fakültesi öğrencilerinde tetanos aşılanma durumu ve tetanos toksoid düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of tetanus vaccination status and tetanus toxoid levels among medical students
  1. Tez No: 966753
  2. Yazar: HADİ ZİYA KAVAKLILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinde çocukluk çağında ve sonrasında yapılan tetanos aşılarının antikor seviyesine etkisi, tıp fakültesi öğrencilerinin tetanos aşısı hakkındaki tutum ve davranışları, aşı olmayı etkileyebilecek faktörler ve bu faktörlerin ortaya konması, aşılı-aşısız öğrenci sıklığının belirlenmesi, tetanos antikor düzeyini etkileyen faktörlerin saptanmasına katkı sağlamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören 1497 öğrenciden eğitim dönemine göre tabakalı örneklem ile 540 öğrenci dahil edilmiştir. Aile Hekimliği polikliniğine rutin tetkikleri için başvuran öğrencilere onayı alındıktan sonra sosyodemografik bilgilerini ve aşı öyküsünü içeren anket formu uygulandı. Çalışmaya katılan öğrencilerin serum örnekleri, onamları alındıktan sonra Aile Hekimliği polikliniğinde istenen rutin kanlarıyla birlikte hastaya ikinci bir invaziv girişim gerekmeksizin alındı. Çalışma yapılıncaya kadar bütün örnekler −80°C'de donduruldu. Antitetanos IgG antikor düzeyleri mikro-elisa yöntemi ile çalışıldı. Tüm veriler SPSS for Windows 25.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21,40±2,18 (18-29) idi. Öğrencilerin %41,5'i (n=224) erkek, %58,5'i ise kadındı. Öğrencilerin %90,7'sinin (n=490) tanı almış bir hastalığı yoktu. Öğrencilerin %74,6'sı (n=403) çocukluk çağı aşılarının tam olduğunu belirtirken, %25,4'ü (n=137) çocukluk çağı aşılarının tam olup olmadığını bilmediğini belirtti. Öğrencilerin çocukluk çağı sonrası %14,6'sının (n=79) 1 doz, %10,6'sının (n=57) 2 doz, %10,7'sinin (n=58) 3 doz ve üstü tetanos aşısı olduğu, %64,1'inin (n=346) hiç tetanos aşısı olmadığı tespit edildi. Öğrencilerin %47,6'sının (n=257) en son tetanos aşısını son 5 yıl içinde yaptırdığı, %52,4'ünün (n=283) 6 ile 10 yıl arasında yaptırdığı tespit edildi. Araştırmamıza katılan tıp fakültesi öğrencilerinin tetanosa karşı koruyuculuğu %100,0 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to contribute to the determination of the effect of tetanus vaccines administered during and after childhood on antibody levels in medical school students, attitudes and behaviors of medical school students about tetanus vaccination, factors that may affect vaccination, determination of the frequency of vaccinated and unvaccinated students, and factors affecting tetanus antibody levels. Materials and Methods: A questionnaire form including sociodemographic information and vaccination history was applied to the students who applied to the Family Medicine outpatient clinic for routine examinations after obtaining their consent. Serum samples of the students who participated in the study were taken together with their routine blood samples requested at the Family Medicine outpatient clinic after their consent was obtained, without the need for a second invasive intervention. All samples were frozen at -80°C until the study was performed. Antitetanus IgG antibody levels were analyzed by micro-elisa method. All data were evaluated using SPSS for Windows 25.0 program. Results: The mean age of the students who participated in the study was 21.40±2.18 years (18-29). 41.5% (n=224) of the students were male and 58.5% were female. 90.7% (n=490) of the students had no diagnosed disease. While 74.6% (n=403) of the students stated that their childhood vaccinations were complete, 25.4% (n=137) did not know whether their childhood vaccinations were complete or not. It was determined that 14.6% (n=79), 10.6% (n=57), 10.7% (n=58), and 10.7% (n=58) of the students had received 1 dose, 2 doses, 3 doses or more of tetanus vaccine, and 64.1% (n=346) had never received tetanus vaccine. It was determined that 47.6% (n=257) of the students had received the last tetanus vaccine within the last 5 years, while 52.4% (n=283) had received it between 6 and 10 years.