Trakya bölgesi bağlarında asma yaprak kıvrılma virüs (leafroll) hastalığının karekterizasyonu ve surveyi
Characterization and survey of grapevine leafroll virus disease in the thrace region
- Tez No: 88004
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
oz DOKTORA TEZİ TRAKYA BÖLGESİ BAĞLARINDA ASMA YAPRAK KIVRILMA VIRUS (LEAFROLL) HASTALIĞININ KAREKTERİZASYONU VE SURVEY! GASSAN KÖKLÜ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Saadettin BALOĞLU Yıl: 1999 Sayfa: 142 Jüri : Prof Dr. Saadettin BALOĞLU Prof Dr. Mehmet Asil Yılmaz Prof. Dr. Ahmet ÇITIR Trakya bölgesinin bağcılık yapılan 3 ilçesindeki bağ alanlarında en önemli 6 üzüm çeşidinde asma yaprak kıvrılması ile ilişkili virüslerin yaygınlıklarının belirlenmesi ve karekterizasyonu amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Öntestlemeler sonucunda seçilen örneklerde, GVA, ArMV, GFkV, GFLV, GLRaV-1, -2, ve -3 belirlenmiştir. Tekirdağ'dan alman ve GLRaV-3 ile infekteli T. Ali saflaştırılmış ve GLRaV-3'e karşı antiserum elde edilmiş ve bu antiserum survey çalışmasının tamamlanmasında kullanılmıştır. SDS-PAGE'deT.Hal GLRaV-2'nin örtü protein alt ünite molekül ağırlığı 21,5-22 kDa arasında, EU-AL1 GVA'nın örtü protein alt ünite molekül ağırlığı 22 kDa olarak bulunmuştur. Agaroz gel elektroforez'de test edilen örneklerde dsRNA bantları farklı infeksiyonların varlığını açığa çıkarmıştır. Elektron Mikroskop! çalışmaları sonucunda GLRaV-3 ve GVA'nın partikül uzunlukları sırasıyla 1800-2100 nm arasında ve 800 nm olarak belirlenmiştir. Survey çalışmasında test edilen bitkilerde GLRaV-1 en yaygın virüs olarak saptanmış (% 37.05), bunu sırasıyla GLRaV- 3 (% 33.01), GLRaV-2 (% 7.83) ve GLRaV-7 (% 4.03) takip etmiştir. Anahtar Kelimeler : Elektroforez, Seroloji, Closterovirus, Asma yaprak kıvrılması, Elektron Mikroskop!
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS CHARACTERIZATION AND SURVEY OF GRAPEVINE LEAFROLL VIRUS DISEASE IN THE THRACE REGION GASSAN KÖKLU UNIVERSITY OF ÇUKUROVA INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION Supervisor : Prof.Dr. Saadettin BALOGLU Year: 1999 Pages: 142 Jury : Prof. Dr. Saadettin BALO?LU : Prof. Dr. Mehmet Asil Yılmaz : Prof. Dr. Ahmet ÇITIR The studies were aimed to determine of incidence and characterization of grapevine leafroll associated viruses in the most important 6 grape varieties grown in vineyards in 3 county in Thrace region. Results of preliminary tests proved the evidence of ArMV, GFkV, GFLV, GVA, GLRaV-1, -2 and -3. GLRaV-3 infected TALI were obtained from Tekirdağ, the sample were purified and antisera were raised to GLRaV-3 and the antisera were used to complete survey studies. Molecular weight of the coat protein subunits of GLRaV-2 and GVA were determined as 21.5-22 and 22 kDa respectively. In agarose gel electrophoresis the observed dsRNA bands revealed different infection pattern. Under Electron Microscopy, GLRaV-3 and GVA particles were determined as between 1800-2100 nm and 800 nm in length, respectively. The most prevalent virus was GLRaV-1 (37.05 %) followed by GLRaV-3 (33.01 %), GLRaV-2 (7 83 %) and GLRaV-7 (4.03 %) in the tested samples. Key Words : Electroforesis, Serology, C/osterovirus, Grapevine Leafroll, Electron Microscopy