Yetişkinlerde (18-45 yaş) algılanan stres düzeyi ile sağlık kaygısı arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
Instrumental role of psychological resilience in the relationship between perceived stress level and health concerns in adults (18-45 years old)
  1. Tez No: 880094
  2. Yazar: MEHMET UĞUR ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin amacı, yetişkinlerde (18-45 yaş) algılanan stres düzeyi ile sağlık kaygısı arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolünü incelemektir. Verilerin analizi için SPSS kullanılmıştır. Algılanan stres, sağlık kaygısı ve psikolojik dayanıklılık puanları cinsiyet, medeni durum, daha önce önemli bir hastalık geçirme durumu, önemli bir hastalık durumu ve yakınını hastalıktan dolayı kaybetme durumu gibi değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla, bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. İkinci aşamada, değişkenler arasındaki ilişkiyi görmek amacıyla yapılan Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Üçüncü aşamada, Algılanan Stres, Sağlık Kaygısı ve Psikolojik Dayanıklılık aracılık rolünün analizi için AMOS 24.0 programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modeli oluşturuluştur. Analizde bootstrap sonuçları temel alınarak aracılık etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, algılanan stres ve psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Algılanan stres ve sağlık kaygısı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık ve sağlık kaygısı arasında anlamlı ilişkiler görülmemiştir. Algılanan stres ve sağlık kaygısı arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracılık rolü bulunmaktadır. (β=-0,003 , %95 GA [-0,145 / 0,007].
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between perceived stress level and health anxiety in adults (18-45 years old). SPSS was used to analyze the data. Perceived stress, health anxiety and psychological resilience scores were evaluated in terms of variables such as gender, marital status, previous significant illness, major illness and loss of a relative due to illness. For this purpose, independent sample t-test was used. In the second stage, Pearson product moment correlation analysis was performed to see the relationship between the variables. In the third stage, a Structural Equation Model was created using AMOS 24.0 program to analyze the mediating role of Perceived Stress, Health Anxiety and Psychological Resilience. In the analysis, the mediation effect was evaluated based on the bootstrap results. As a result of the research, it was seen that there were significant relationships between perceived stress and psychological resilience. Significant relationships were found between perceived stress and health anxiety. No significant relationships were observed between psychological resilience and health anxiety. Psychological resilience has a mediating role in the relationship between perceived stress and health anxiety. (β=-0.003, 95% CI [-0.145 / 0.007].