Eğitim hizmetleri pazarlaması: Şırnak'taki özel eğitim kurslarına yönelik bir araştırma
Education services marketing: A research on private education courses in Şırnak
- Tez No: 880119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAZAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pazarlama faaliyeti hayatımızın her alanını etkilerken eğitim hizmetlerinin de pazarlanması üzerinde önemli bir role sahiptir. Eğitim hizmetleri pazarlaması terimi özel eğitim kursları açısından önemli bir terim olmaktadır. Her sene mevcut öğrencilerini üniversitelere göndermeyi hedefleyen eğitim kursları yeni öğrenci kayıtları için iyi bir eğitim hizmeti pazarlamaları gerekmektedir. Bu çalışmada Şırnak ili ve ilçelerinde üniversiteye hazırlanan öğrencilerin özel eğitim kurslarından aldıkları hizmetten beklentileri ve algıladıkları hizmetten memnuniyetlerini ölçmek adına SERVQUAL ölçeği ile iki aşamadan oluşan öğrencilerin hizmetten beklentisi ve hizmetten algıladıkları şeklinde anket uygulanmıştır. Çalışmanın amacı eğitim hizmetlerini alan öğrencilerin gelecekleri için karar verirlerken nelere dikkat ettikleri ve eğitim hizmeti sunan kursların da eğitim hizmetini pazarlarken nelere dikkat ettikleri konusu araştırılmış ve dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir. Bu çalışmanın araştırma sorusu“Özel eğitim kurumlarının sunduğu hizmetlere ilişkin öğrencilerin beklenen hizmet kalitesi ile algılanan hizmet kaliteleri arasında farklılık var mıdır?”şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın 6 temel hipotezi bulunmaktadır. İlk iki hipotez araştırmanın ana sorusu olan öğrencilerin eğitim hizmetlerinden beklentileri ile algıları arasındaki farkla beraber değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. 3 ve 4. Hipotezler beklenti ve algı değerleri üstünde demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmak, 5 ve 6. Hipotezler ise beklenti ve algı değerlerinin araştırma modelinin alt boyutları ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada kullanılan anket formu Şırnak ili ve ilçelerinde 2022-2023 eğitim öğretim dönemlerinde hizmet alan 410 öğrenciye uygulanmış toplamda 820 anket formu hazırlanmış bunlardan sağlıklı eşleşen 170 veri yani 340 anket formu ile analizler yapılmıştır. Analizler için SPSS kullanılmıştır. SPSS veri analizlerinden 27. veri analizi olan Faktör analizi ile çalışılmış Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinden faydalanılmıştır. Beklenti ve algılama memnuniyetleri arasında oluşan boşluk ise GAP ile analiz edilmiştir. Ayrıca beklenti ve algı değerleri üzerinden elde edilen gelişim, değişimler için AMOS 22 programı kullanılmış ve yapılan analizler sonucunda modelin uyum değerlerine bakılmış ve uygun olduğu ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While marketing activities affect every aspect of our lives, it also has an important role in the marketing of educational services. The term education services marketing is an important term for private education courses. Education courses that aim to send their current students to universities every year need to market a good education service for new student registrations. In this study, in order to measure the expectations of students preparing for university in Şırnak province and its districts from the service they received from private education courses and their satisfaction with the service they perceived, a two-stage survey was conducted with the SERVQUAL scale, consisting of students' expectations from the service and their perception of the service. The aim of the study is to investigate what students who receive educational services pay attention to when making decisions for their future and what courses that provide educational services pay attention to when marketing their educational services, and the issues that need to be taken into consideration are included. The research question of this study is“Is there a difference between students' expected service quality and perceived service quality regarding the services offered by private education institutions?”It was determined as. The research has 6 main hypotheses. The first two hypotheses aim to reveal the main question of the research, the difference between students' expectations and perceptions of educational services, and the relationship between the variables. Hypotheses 3 and 4 aim to investigate whether expectation and perception values differ according to demographic variables, and Hypotheses 5 and 6 aim to investigate the relationship between expectation and perception values and the sub-dimensions of the research model. The survey form used in the study was applied to 410 students who received service in the 2022-2023 academic period in Şırnak province and its districts, a total of 820 survey forms were prepared, and analyzes were made with 170 data that matched well, that is, 340 survey forms. SPSS was used for analysis. Factor analysis, which is the 27th data analysis from SPSS data analysis, was used. Exploratory and confirmatory factor analyzes were used. The gap between expectation and perception satisfaction was analyzed with GAP. In addition, AMOS 22 program was used for the development and changes obtained through expectation and perception values, and as a result of the analysis, the fit values of the model were examined, and it was predicted that it was appropriate.