Dynamics of post-pandemic inflation in Türkiye
Türkiye'de pandemi sonrası enflasyon dinamikleri
  1. Tez No: 880128
  2. Yazar: MAHMUT SEFA İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pandemi sonrası dönemde, Türkiye'deki enflasyon en son 1990'lı yıllarda görülen seviyelere yükseldi. Türkiye'deki enflasyonun hem ortalama seviyesi hem de dinamikleri, diğer Gelişen Avrupa ülkelerindeki enflasyondan farklıydı. Bu çalışma, pandemi sonrası dönemde Türkiye'deki enflasyonun tarihsel ayrışımını tahmin etmek için stokastik volatiliteye sahip altı değişkenli bir Bayesyen vektör otoregresyon (BVAR) modeli kullanmaktadır. Bulgular, bu dönemin iki farklı bölüme ayrılabileceğini göstermektedir: Kasım 2021'den Mayıs 2023'e kadar enflasyon, hem iç hem de küresel faktörler sebebiyle yükselmiş olup, iç faktörler daha baskındır. Haziran 2023'ten itibaren ise enflasyon tamamen iç faktörler sebebiyle yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In the post-pandemic period, Turkish inflation increased to levels last seen in the 1990s. Both the average level and dynamics of inflation in Türkiye were different from inflation in other Emerging European countries. This study employs a six-variable Bayesian vector autoregression (BVAR) model with stochastic volatility to estimate the historical decomposition of inflation in Türkiye during the post-pandemic period. The findings suggest that this period can be divided into two distinct episodes: from November 2021 to May 2023, inflation was driven by both domestic and global factors, with domestic ones being more dominant. From June 2023 onwards, inflation accelerated entirely by domestic factors.