Anaokulu öğrencilerine verilen beslenme eğitiminin öğrencilerin yeme davranışı ve ebeveynlerin beslenme bilgi düzeyleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of nutrition education given to kindergarten students on students' eating behavior and parents' nutritional knowledge levels
- Tez No: 880129
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ELMACIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU TUÇE ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Health Education, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; anaokulu öğrencilerine verilen beslenme eğitiminin, ebeveynlerin beslenme bilgi düzeyleri ve öğrencilerin yeme davranışları ile antropometrik ölçümleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırma, ön test-son test uygulamalarını içeren yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma Nisan - Haziran 2024 tarihleri arasında Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan Rüya İpekten ve Saadet Çelik ve Çocuk Akademisi anaokulunda eğitim gören 4-6 yaş arasındaki 74 kız,76 erkek olmak üzere toplam 150 öğrenci ve her bir öğrenci için bir ebeveyn ile yürütülmüştür. Öğrencilere sınıf ortamlarında sekiz hafta süre ile besin ve beslenme, sürdürülebilir beslenme, beslenme çantası hazırlama, besin hijyeni, gıda okuryazarlığı konularını içeren eğitim verilmiş ve uygulamalar yaptırılmıştır. Öğrencilerin, eğitim öncesi ve eğitim sonrası antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınarak ve ilgili forma kaydedilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası velilerin beslenme bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği ve Çocuklarda Yeme Davranışı Değerlendirme Ölçeği araştırmacı tarafından uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim is to evaluate the effect of nutrition education given to kindergarten students on the nutrition knowledge levels of parents and the students' eating behaviors and anthropometric measurements. The research is a quasi-experimental study that includes pretest-posttest applications. The research was conducted between April and June 2024 with a total of 150 students, 74 girls and 76 boys, aged 4-6, studying at Rüya İpekten and Saadet Çelik and Children's Academy kindergarten in Alanya district of Antalya, and one parent for each student. Students were given training and practices on food and nutrition, sustainable nutrition, lunch box preparation, food hygiene and food literacy in classroom environments for eight weeks. Anthropometric measurements of the students before and after the training were taken by the researcher and recorded in the relevant form. In order to evaluate the nutrition knowledge levels of the parents before and after the training, the Nutrition Knowledge Level Scale for Adults and the Eating Behavior Evaluation Scale for Children were applied by the researcher.