Sanatta bir araç olarak NFT
NFT as a tool in art
- Tez No: 880174
- Danışmanlar: PROF. ZELİHA AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Non-Fungible Tokens (NFT) teknolojisinin sanat dünyasındaki teknolojik, ekonomik ve kültürel etkilerini incelemektedir. NFT'lerin blok zincir teknolojisiyle nasıl entegre olduğu ve dijital sanat eserlerinin sahipliğini nasıl garantilediği ele alınırken, aynı zamanda bu yenilikçi kavramın kripto sanat pazarlarına girişi ve genişlemesi incelenir. NFT'lerin sanatçılar üzerindeki etkilerine, gelir elde etme ve eserlerini sunma yöntemlerindeki dönüşüme odaklanır. Ayrıca, geleneksel sanat piyasaları ile kripto sanat pazarları arasındaki karşılaştırmalı analiz yapılır, her iki alandaki dinamikler ve bu dinamiklerin sanat eserlerinin değerlendirilmesindeki rolü tartışılır. NFT'lerin sanat dünyasında yarattığı değişiklikleri ve bu değişikliklerin sanatçılar, koleksiyonerler ve sanat kurumları üzerindeki haklar açıklanmaya çalışılır.
Özet (Çeviri)
This study examines the technological, economic, and cultural impacts of Non-Fungible Tokens (NFTs) in the art world. It discusses how NFTs are integrated with blockchain technology and ensure ownership of digital artworks, while also exploring their entry and expansion into the crypto art markets. The focus is on the effects of NFTs on artists, transforming methods of earning income and presenting their works. Additionally, it conducts a comparative analysis between traditional art markets and crypto art markets, discussing the dynamics in both fields and their role in evaluating artworks. The changes brought about by NFTs in the art world and their implications for artists, collectors, and art institutions are elucidated.