Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin meme kanseri, rahim ağzı kanseri, HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgi ve davranışları
Knowledge and behaviors of nurses working in Muğla Training and Research Hospital about breast cancer, cervical cancer, HPV infection and vaccine
  1. Tez No: 880178
  2. Yazar: İRFAN ÇAĞALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu, çalışmada, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgi ve davranışlarının araştrılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: 15 Ağustos 2023 – 15 Ekim 2023 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşirelere literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik özellikler, meme kanseri, rahim ağzı kanseri, HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgi ve davranışlarının değerlendirildiği anket formu hazırlanarak çalışmayı kabul eden ve ulaşılabilen hemşirelere ön görüşme yapılarak ve uygun vakitlerinde randevu alınarak kendilerine anket formu doldurtulmuştur. Çalışmanın verileri IBM SPSS Statistics 21(SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı ile değerlendirilmiştir ve bulgular %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Çalışmada test tekniklerinden Ki-Kare Testi, Pearson/Spearman korelasyon testi, Kruskal Wallis H Testi, Mann Whitney U Testleri kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 37,32'dir. %86,5'i lisans ve yüksek lisans mezunu, %13,5'i ön lisans ve sağlık meslek lisesi mezunudur. Katılımcıların %57,80'i evlidir. Katılımcıların çalıştıkları süre ortalaması 15,311 yıl ve %65,20'si dahili tıp bilimlerinde ve % 34,80'i cerrahi tıp bilimlerinde çalışmaktadır. Katılımcıların %92,80'inin KKMM yaptığı ancak %55,20'sinin düzenli yapmadığı, %53,20'sinin KKMM yaptırmadığı ve KKMM yaptırmayanların %38,10'unun KKMM de bir anormallik saptamadığı için yaptırmadığı, %66,70'inin mamografi çektirmediği ve %44,52'sinin risk grubunda yer almadığı için çektirmediği, %49,10'unun rahim ağzı sürüntü testi yaptırmadığı ve %22,60'ının herhangi bir şikayeti olmadığından yaptırmadığı, sadece %2,60'ının HPV aşısı yaptırdığı ve yaptırmayanların %35,98'inin aşı ile ilgili bilgisi olamadığından yaptırmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların meme kanseri risk faktörü bilgi puan ortalaması 14 soru içinden 9,28; meme kanseri belirtisi bilgi puan ortalaması 10 soru içinden 8,72; rahim ağzı kanseri bilgi puanı ortalaması 12 soru içinden 9,12; HPV bilgi puan ortalaması 15 soru içinden 8,28 bulunmuştur. SONUÇ: Sonuç olarak çalışmaya katılan hemşirelerin meme kanseri, rahim ağzı kanseri, HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgilerinin yeterli düzeyde olmadığı ve bilgisi iyi düzeyde olanların da bunu tarama davranışlarına yansıtmadıkları saptandı. Hemşirelerin bu konularda bilgiye ihtiyaçları olduğu ve hizmet içi eğitimlerle desteklenmeleri gerektiği düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Meme kanseri, Rahim ağzı kanseri, HPV
Özet (Çeviri)
Knowledge and Behaviors of Nurses Working in Muğla Training and Research Hospital About Breast Cancer, Cervical Cancer, HPV Infection and Vaccine ABSTRACT AIM: The aim of this study was to investigate the knowledge and behaviors of nurses working in Muğla Training and Research Hospital about breast cancer, cervical cancer and HPV infection and vaccination. MATERIAL AND METHOD: Between August 15, 2023 and October 15, 2023, a questionnaire form was prepared for the nurses working in Muğla Training and Research Hospital, which was prepared by reviewing the literature and evaluating their knowledge and behaviors about sociodemographic characteristics, breast cancer, cervical cancer and HPV infection and vaccination, and the questionnaire form was filled out by pre-interviewing the nurses who accepted the study and could be reached and making an appointment at their convenience. The data of the study were evaluated with IBM SPSS Statistics 21 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) package program and the findings were analyzed with 95% confidence level. Chi-Square Test, Pearson/Spearman correlation test, Kruskal Wallis H Test, Mann Whitney U Test were used in the study. RESULTS: The mean age of the nurses participating in the study was 37.32 years. 86.5% were bachelor's and master's degree graduates, 13.5% were associate degree and health vocational high school graduates. 57.80% of the participants were married. The mean duration of employment was 15.311 years and 65.20% of the participants worked in internal medical sciences and 34.80% in surgical medical sciences. It was found that 92.80% of the participants practiced BSE, but 55.20% did not do it regularly, 53.20% did not perform CBE, 38.10% did not perform CBE because they did not detect any abnormality in BSE, 66.70% did not have mammography and 44.52% did not have mammography because they were not in the risk group, It was determined that 49.10% did not have a cervical swab test, 22.60% did not have one because they did not have any complaints, only 2.60% had the HPV vaccine and 35.98% of those who did not have it did not have it because they did not have information about the vaccine. The mean knowledge score of the participants on breast cancer risk factors was 9.28 out of 14 questions; the mean knowledge score on breast cancer symptoms was 8.72 out of 10 questions; the mean knowledge score on cervical cancer was 9.12 out of 12 questions; and the mean knowledge score on HPV was 8.28 out of 15 questions. CONCLUSIONS: As a result, it was determined that the nurses who participated in the study did not have sufficient knowledge about breast cancer, cervical cancer and HPV infection and vaccine, and those with good knowledge did not reflect this to their screening behaviors. It was thought that nurses need information on these issues and should be supported with in-service trainings. KEY WORDS: Breast cancer, Cervical cancer, HPV