Sağlık çalışanlarında kanser tarama davranışları
Cancer screening behaviors in health care workers
- Tez No: 460102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma Muğla ilinin Marmaris ilçesinde Marmaris Devlet Hastanesi, Özel Ahu Hastanesi ve Özel Marmaris Yücelen Hastanesi'nde çalışan kadın sağlık çalışanlarının kanser tarama davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 230 kadın sağlık çalışanından 200 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Kanser tarama davranışlarını belirlemek amacıyla literatür taramasından yararlanılarak oluşturulmuş anket formu kullanılmıştır. Anket formu 17'si sosyodemografik verileri, 33'ü kanser tarama davranışlarını belirlemeye yönelik 50 sorudan oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin yüzdelik, ortalama değerleri hesaplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla Ki-kare testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kadın sağlık çalışanlarının yaş ortalamaları 35.9' dur. Çalışanların % 49.5' i hemşire, % 16'sı ebe, % 7.5'i doktor ve % 27'si diğer sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Çalışmada 20 yaş ve üzeri kadın sağlık çalışanlarının % 75.6'sının kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yaptığı, % 31'inin klinik meme muayenesi (KMM) yaptırdığı, 40 yaş ve üzeri sağlık çalışanlarının % 55.1'inin mamografi çektirdiği belirlenmiştir. Otuz yaş ve üzeri kadın sağlık çalışanlarının % 58.8' inin pap-smear testi yaptırdığı, % 9.2'sinin human papilloma virüs (HPV) testi yaptırdığı tespit edilmiştir. Çalışanlardan 50 yaş ve üzeri grupta olanların % 16.7' sinin gaitada gizli kan (GGK) testi yaptırdığı, yine 50 yaş ve üzeri olanlarda kolonoskopi yaptıran sağlık çalışanının olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research carried out to investigate the cancer screening behaviors of female health care workers in the The Marmaris State Hospital, The Private Ahu Hospital and The Private Yücelen Hospitalin Marmaris district of Muğla. For research 200 of 230 female health care workers participated voluntarily. Questionnaire that was derived as a result of reviewing the literature was used to determine the cancer screening behaviors. Questionnaire has 50 questions that consists 17 questions for sociodemographic data and 33 questions to determine cancer screening behaviors. Data were collected by face to face interview by researcher. For the statistical calculations SPSS 20.0 was used. The obtained data percentages, average values are calculated. Chi-square test was used to determine the relationship between variables. The average age of female health care workers who attended to the survey was 35.9. 49.5 % of them were nurses, 16 % of them were midwives, 7.5 % of them were doctors and 27 % of them occurred other health professionals. When 20 years and over female health care workers surveyed cancer screening behavior were investigated, performance rate of breast self examination was 75.6 % (n=197), performance rate of clinical breast examination was 31 % (n=197). 55.1 % (n=69) of 40 years and over female health care workers had mammography. 58.8 % (n=153) of 30 years and over female health care workers had pap-smear test and 9.2 % (n=153) of them had HPV test. 16.7 % (n=12) of 50 years and over female health care workers had fecal occult blood test and none of them (n=12) had colonoscopy.