Informal dıgıtal learnıng of englısh (IDLE): A study on Turkısh EFL learners
İngilizcenin dijital ortamda informal öğrenimi: Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrenciler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 880180
  2. Yazar: YELİZ KIZILAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin İnformal Dijital İngilizce Öğrenme (IDLE) pratiklerini araştırmayı ve IDLE aracılığıyla dil öğrenimini geliştirmek için bir rehberlik programı tasarlamayı amaçlamaktadır. Çalışma temel olarak öğrencilerin IDLE çalışmalarını incelemeye, bir IDLE rehberlik programı oluşturmaya ve programın ardından öğrencilerin IDLE çalışmalarını ve programa yönelik algılarını analiz etmeye odaklanmaktadır. Çalışmaya Türkiye'deki iki üniversitenin İngilizce Hazırlık Programlarında öğrenim gören öğrenciler katılmıştır. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama araçlarının kullanımıyla gömülü karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle, IDLE çalışmalarını öğrenmek için 209 katılımcıya IDLE anketi uygulanmıştır. Bu sonuçlara ve ilgili literatüre dayanarak, IDLE Modeli geliştirilmiş ve IDLE Rehberlik Programı (IDLE GP) tasarlanmıştır. Katılımcılardan oluşan bir alt gruba 12 hafta boyunca IDLE GP uygulanmış ve bu süreçte yansıtıcı günlükler toplanmıştır. Ayrıca, IDLE GP sonunda program değerlendirme anketi yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları katılımcıların IDLE için çoğunlukla sosyal ağ platformlarını kullandıklarını ve öğretmen rehberliğinin IDLE kararlarında önemli olduğunu göstererek IDLE GP'nin rolünü vurgulamaktadır. Detaylı analiz sonuçları, program sonrasında IDLE farkındalığı kazanıldığını göstermiştir ve katılımcılar programın IDLE pratiklerini birçok açıdan olumlu etkilediğini ifade etmiştir. Ayrıca, katılımcılar programın örgün eğitim ortamlarına entegre edilmesini önermiştir. Bu bulgular ışığında, bazı pedagojik çıkarımlar verilerek ileride yapılacak çalışmalar için tavsiyeler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the Informal Digital Learning of English (IDLE) practices of Turkish EFL learners and design a guideline to enhance language learning through IDLE. The study mainly focuses on examining IDLE practices of Turkish EFL learners, designing guidance for IDLE, and analysing IDLE practices and perceptions of Turkish EFL learners after implementing the guidance program. EFL students studying at English preparatory programs of two universities in Turkey participated in this study. The study used an embedded mixed-method design consisting of quantitative and qualitative data collection tools. Firstly, the IDLE Questionnaire was administered to 209 participants to find out Turkish EFL learners' practices related to IDLE. Based on these results and the relevant literature, the IDLE Model was developed, and the IDLE Guidance Program (IDLE GP) was designed. A sub-sample of participants was given IDLE GP throughout 12 weeks, and reflective journals were collected during this process. Additionally, the Guidance Evaluation Questionnaire was administered, and semi-structured interviews were held at the end of IDLE GP. The findings of the study showed that Turkish EFL learners mostly use social networking platforms and teacher's guidance has great importance on the participants' decisions related to IDLE practices which highlights the crucial role of IDLE GP. A close examination of data demonstrated learners gained IDLE awareness after IDLE GP and participants expressed the program influenced their IDLE practices positively in various ways. Furthermore, learners suggested IDLE GP's integration into formal educational settings. In the light of these findings, certain implications were explained and suggestions for further studies were shared.