Tek akciğer ventilasyonu ile yapılan akciğer rezeksiyonlarında ventile olmayan akciğerin oksijenasyonunun postoperatif komplikasyonlara etkisi
The effect of oxygenati̇on of the non-venti̇lated si̇de lung on postoperati̇ve compli̇cati̇ons i̇n lung resecti̇ons performed wi̇th one lung venti̇lati̇on
  1. Tez No: 880184
  2. Yazar: NAİM ŞÜKÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Cerrahisi, Biochemistry, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Tek Akciğer Ventilasyonu ile Yapılan Akciğer Rezeksiyonlarında, Ventile Olmayan Taraf Akciğerin Oksijenasyonunun Postoperatif Komplikasyonlara Etkisi Amaç: Bu çalışmada pasif oksijenizasyon sağlanmasının ventile olmayan akciğere göre akciğer rezeksiyonları sırasında oksidatif stresi azaltmadaki etkisi ve bu stratejinin postoperatif komplikasyonlara etkisi araştırılmıştır. Yöntem: 2021-2024 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Göğüs Cerrahisi servisinde opere olan 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 40'ar kişi olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubuna peroperatif non-ventile akciğere PEEP ve pasif oksijenizasyon uygulandı. Hastaların demografik özellikleri, preoperatif solunum fonksiyon testleri, radyolojik bulguları ve laboratuvar sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 80 hasta dahil edildi ve bu hastaların 63 (%83,8) tanesi erkek, 13 (%16,3) tanesi kadındı. Gruplar arası postoperatif solunumsal, kardiak ve kardiorespiratuvar sistem dışı bir komplikasyon görülme oranlarında anlamlı bir fark yoktu. Kontrol ve çalışma grubunda ortalama operasyon süresi sırasıyla 138,37 ± 48,46 dakika ile 123,62 ± 37,52 dakika bulunmuştur. Gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kontrol grubunda peroperatif 11,37 ± 8,24 dk ortalama çift lümenli ventilasyona geçme ihtiyacı olmuşken, çalışma grubunda çift lümenli ventilasyona geçme ihtiyacı 6,05 ± 5,36 dk olarak kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Sonuçlar: Bu çalışmadaki IL-6'nın çalışma grubunda 4 zaman diliminde de azalmış olması, yapılan müdahalenin daha az inflamatuar kaskadı aktiflediği ve daha az doku hasarı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Doku hasarının daha az olması, azalmış postoperatif komplikasyon riski ve hastanede kalış süresi ile ilişkilidir. Operasyon sırasında çift lümenli ventilasyon ihtiyacındaki azalmanın, operasyon süresini kısaltacağı ve cerrahi konforu belirgin şekilde arttıracağını düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Oxygenation of the Non-Ventilated Side Lung on Postoperative Complications in Lung Resections Performed with One Lung Ventilation Objective: In this study, the effect of providing passive oxygenation in reducing oxidative stress during lung resections compared to non-ventilated lung and the effect of this strategy on postoperative complications were investigated. Method: 80 patients who were operated on at Pamukkale University Thoracic Surgery service between 2021-2024 were included in the study. The patients were divided into 2 groups of 40 people each. Peroperative non -ventilated lung PEEP and passive oxygenation were applied to the study group. The demographic characteristics of the patients, preoperative respiratory function tests, radiological findings and laboratory results were recorded. Results : 80 patients were included in the study and 63 of these patients (83.8%) were male and 13 (16.3%) were female. Between the groups in the rates of postoperative respiratory, cardiac and non -cardiorespiratory complications. The average operation time in the control and study groups was 138.37 ± 48.46 minutes and 123.62 ± 37.52 minutes, respectively. No significant difference was found between groups. Peroperative need to switch to double lumen ventilation was 11.37 ± 8.24 minutes in the control group , the need to switch to double lumen ventilation in the study group was found to be significantly lower than the control group, at 6.05 ± 5.36 minutes. Conclusions : In this study, IL-6 decreased in the study group in all 4 time periods, indicating that the intervention caused less inflammatory cascade. shows that it is activated and associated with less tissue damage. It is associated with less tissue damage, reduced risk of postoperative complications and length of hospital stay. Double lumen ventilation during the operation will shorten the operation time and significantly increase surgical comfort.