Türk kültür aktarımında renk olgusunun milli kültür öğeleri bakımından Dede Korkut hikayeleri üzerinden incelenmesi
Investigation of the phenomenon of color in Turkish cultural transmission in terms of national cultural elements through Dede Korkut stories
- Tez No: 880227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİN ZENGİN, PROF. DR. ÖZCAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kültür bir milleti var eden en temel unsurlardan biridir. Bu temel unsurun devam edebilmesi için aktarım eyleminin gerçekleştirilmesi şarttır. Aktarım hem var olan kültürü ayakta tutmakta hem de gelecek nesillere bir miras olarak kalmasını sağlamaktadır. Bu eylem birçok farklı unsurla gerçekleşebilmektedir. Edebiyat da bunlardan biridir. Özellikle Türk milletinin kadim bir edebi geçmişe sahip olmasından dolayı edebi ürünler çok önemli bir yere sahiptir. Bu edebi ürünlerden biri de Dede Korkut Hikâyeleri'dir. Dede Korkut Hikâyeleri bir geçiş eseri olmasından dolayı birçok kültürel unsuru içerisinde barındırmaktadır. İçerisinde yer alan destandan halk hikâyesine geçme özelliği onu çok ayrı bir yere konumlandırmıştır. Bu tez çalışmasında, Dede Korkut Hikâyeleri kitabının içerisinde yer alan renklerin hangi milli kültür öğesi ya da öğelerine karşılık geldiği belirlenmiş ve tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is one of the most basic elements that create a nation. In order for this basic element to continue, the act of transfer must be carried out. Transfer both keeps the existing culture alive and ensures that it remains a legacy for future generations. This action can be realized with many different elements. Literature is one of them. Literary products have a very important place, especially because the Turkish nation has an ancient literary past. One of these literary products is Dede Korkut Stories. Since Dede Korkut Stories is a transitional work, it contains many cultural elements. Its feature of transitioning from epic to folk tale has positioned it in a very special place. In this thesis study, it was determined which national cultural element or other elements the colors in the Dede Korkut Stories book correspond to and they are presented in tables.