Studies on the antibacterial activities of molecular and liposomal systems bearing Zn(II) bisdipicolylamine complexes
Zn(II) bisdipikolilamin komplekslerini taşıyan moleküler ve liposomal sistemlerin antibakteriyel aktiviteleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 880279
  2. Yazar: FULYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Antibiyotik direnci sorununu çözmek için çeşitli yaklaşımlar geliştirilmektedir. Yeni stratejiler geliştirilirken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör bulunmaktadır. Bir faktör, geliştirilen yöntemin bakterilerin kolayca direnç geliştiremeyeceği bir yöntem olmasıdır. Fotodinamik inaktivasyon (PDI), bunu başarmak için iyi bir seçenektir. PDI'da, fotosensitizer adı verilen ajanlar ışığa maruz bırakılarak, bakteri hücrelerini seçici olmayan bir şekilde öldüren reaktif oksijen türleri (ROS) adı verilen moleküller üretir. Bu süreç, bakterilerin direnç geliştirmeden tekrar tekrar kullanılabilir. Bir diğer faktör, yöntemin düşük dozlarda etkili olurken, yüksek dozlarda bile toksik olmaması gerektiğidir. Geniş bir terapötik pencere arzu edilir, çünkü bu, etkili tedavi dozlarının daha geniş bir aralığını sağlar. Geniş bir terapötik pencereye ulaşmak için, bakterileri seçici olarak hedeflemek ve liposomal kapsülleme kullanmak uygun yaklaşımlar olabilir. Bu çalışmada, PDI ajanları olarak, bakterileri seçici olarak hedefleme yetenekleri ile bilinen Zn2BDPA kompleksleri kullanılarak farklı porfirin türevleri sentezlenmiştir. Bu araştırma, metallidir ve metalsiz porfirin çekirdeklerinin PDI aktivitesini nasıl etkilediğini incelemiştir. İkinci olarak, Zn2BDPA ile türevlenmiş bir kolesterol kullanılarak, fotosensitizer varlığında ve yokluğunda farklı liposomlar hazırlanmış vii ve bunların PDI aktiviteleri incelenmiştir. Üçüncü olarak, klinik olarak kullanılan rifampisin etkinliğini artırmak amacıyla, farklı miktarlarda Zn2BDPA içeren formülasyonlar liposomlar içinde kapsüllenmiş ve in vitro aktiviteleri besiyeri mikroseyreltme yöntemi (BMD) kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various approaches are being developed to address the antibiotic resistance problem. When developing new strategies, there are a few factors that need to be considered. One factor is that the developed method should be one that bacteria cannot easily develop resistance against. Photodynamic inactivation is a good option to achieve this. In PDI, agents called photosensitizers are exposed to light, producing molecules known as reactive oxygen species, which non-selectively kill bacterial cells. This process can be used repeatedly without the bacteria developing resistance. Another factor is that the method should be effective at low doses while being non-toxic even at high doses. A broad therapeutic window is desirable, as it provides a wider range of effective treatment doses. To achieve a wide therapeutic window, selectively targeting bacteria and utilizing liposomal encapsulation could be viable approaches. In this study, as PDI agents, different porphyrin derivatives were synthesized and conjugated to Zn2BDPA complexes, known for their ability to selectively target bacteria. This research examined how the presence of metalated and non-metalated porphyrin cores in these conjugates affected their PDI activity. Secondly, using cholesterol derivatized with Zn2BDPA as lipid-anchored bacterial targeting groups, different liposomes were prepared in the presence and absence of a photosensitizer, and their PDI activities were examined. Thirdly, to enhance the efficacy of v rifampicin, an antibiotic in clinical use, it was encapsulated in liposomal formulations containing various amounts of Zn2BDPA-cholesterol conjugates as bacterial targeting groups and the in vitro activities of these formulations were investigated using the broth microdilution method.