Dijitalleşmenin bağımsız denetim uygulamalarına etkisi
The impact of digitalization on independent audit practices
  1. Tez No: 950517
  2. Yazar: MERVE YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ŞEYMA ALKAN HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dijitalleşme, günümüzde aktif olarak tartışılan konuların başında gelmektedir. Büyük veri ve veri analitiği, blokzincir, yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu en çok ortaya çıkan teknolojilerdendir. Bağımsız denetim, bir şirketin finansal tablolarının ve iç kontrol sisteminin bağımsız denetçi tarafından objektif bir şekilde incelenmesidir. Bağımsız denetçi, finansal tabloların önemli yanlışlık içerip içermediğine ve iç kontrol sisteminin etkin bir şekilde tasarlanıp tasarlanmadığına ilişkin makul bir güvence elde etmek üzere, finansal tabloları ve iç kontrol sistemini objektif bir değerlendirmeye tabi tutar. Bu çalışma, dijitalleşme bağlamında, yeni teknolojilerin belirli bir süreç için en elverişli mesleklerden biri olan denetim mesleğine getirdiği algılanan faydaları ve zorlukları araştırmayı amaçlamaktadır. Profesyonel denetçileri kapsayan bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. 20 denetçi ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Bağımsız denetimin dijitalleşme ile entegrasyonu bağlamında ortaya çıkan faydalar olarak denetim kalitesi, esnekliği ve verimliliğinde iyileşme, artan güven faktörü ile itibar artışı ve beklenti boşluğunun azalması başlıkları ön plana çıkmıştır. Yeni denetçi profili ve değişime karşı direnç denetimde dijitalleşme için zorluk teşkil eden iki faktör olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmanın ampirik bulguları, denetçilerin dijitalleşmenin gelecekte daha da yaygınlaşacağı ve dijitalleşmenin önceki çalışmalarda iddia edildiği gibi iş fırsatlarının kaybına yol açmayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization is one of the most actively discussed topics today. Big data and data analytics, blockchain, artificial intelligence, and robotic process automation are some of the most emerging technologies. An independent audit is an objective examination of a company's financial statements and internal control system by an independent auditor. The independent auditor conducts an objective evaluation of the financial statements and the internal control system to obtain reasonable assurance about whether the financial statements are free from material misstatement and whether the internal control system is designed effectively. In the context of digitalization, this study aims to explore the perceived benefits and challenges that new technologies bring to the auditing profession, which is one of the most relevant professions in this process. In this study covering professional auditors, interview technique, one of the qualitative research methods, was used. Semi-structured interviews were conducted with 20 auditors. As the benefits that emerged in the context of the integration of independent auditing with digitalization, the titles of improvement in audit quality, flexibility and efficiency, increased reputation with increased trust factor and reduction of expectation gap came to the fore. The new auditor profile and resistance to change were defined as two factors that constitute a challenge for digitalization in auditing. As a result, the empirical findings of this study predict that auditors will become more widespread in the future and that digitalization will not lead to loss of job opportunities as claimed in previous studies.