Aile hekimlerinin hepatit B virüsü ve aşısı hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' level of knowledge about hepatitis B and vaccine
- Tez No: 880323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, hepatit B enfeksiyonunun tanı, tarama ve bağışıklamada kritik rol oynayan aile hekimlerinin HBV enfeksiyonu ve HBV aşıları hakkındaki bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Kesitsel tipte ve tanımlayıcı olarak yapılan çalışmamız kapsamında 22.12.2023 ile 10.07.2023 tarihleri arasında Sakarya ilinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde çalışan 200 aile hekimi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara internet üzerinden 25 önermeden oluşan anket uygulanmıştır. Veriler SPSS v.23 programına kaydedilerek istatistiksel analizi yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 106 kadın, 94 erkek olmak üzere 200 aile hekimi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 40,80±9,24 dır. Hekimlerden 161 kişi (%80,5) şehir merkezinde, 39 kişi (%19,5) de kırsalda görev yapmaktadır. Kırsal kesim de görev yapan hekimlerin bilgi düzeyi ile şehir merkezinde görev yapan hekimlerin bilgi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p=0,013). Araştırmaya katılan hekimlerin Hepatit B virüsü ve aşısına yönelik bilgi düzeyi puan dağılımlarına göre bakıldığında çoğunluğu (%67) kısmen yeterli görülmüştür. En fazla doğru cevap verilen soru HBV'nin cinsel sıvılar ve kan yoluyla bulaştığı ile ilgili soru iken (%98,5), en az doğru yanıt verilen soru ise HBV pozitif anneden doğan bebeğin aşılama programı ile ilgili soru olmuştur (%15). SONUÇ: Bu araştırma aile hekimlerinin heapatit B enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi düzeylerindeki eksiklikleri ortaya koymakta ve aile hekimlerinin sürekli eğitimlerinin öneminde dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: We aimed to evaluate the level of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians, who play a critical role in the diagnosis, screening and immunization of hepatitis B infection, about HBV infection and HBV vaccines. MATERIALS AND METHODS: Within the scope of our cross-sectional and descriptive study, 200 family physicians working in family health centers in Sakarya province between 22.12.2023 and 10.07.2023 were included in the study. A questionnaire consisting of 25 propositions was applied to the participants over the internet. The data were recorded in the SPSS v.23 program and statistical analysis was performed. RESULTS: 200 family physicians, 106 women and 94 men, participated in the study. The average age of the participants is 40.80±9.24. 161 physicians (80.5%) work in the city center and 39 physicians (19.5%) work in rural areas. There is a statistically significant difference between the knowledge level of physicians working in rural areas and the knowledge level of physicians working in the city center (p = 0.013). Considering the level of knowledge of the physicians participating in the research regarding the Hepatitis B virus and its vaccine, according to their score distributions, the majority (67%) was found to be partially sufficient. While the most correctly answered question was the question about HBV being transmitted through sexual fluids and blood (98.5%), the least correctly answered question was the question about the vaccination program of the baby born to HBV positive mothers (15%). CONCLUSION: This research reveals the deficiencies in family physicians' knowledge about hepatitis B infection and vaccine and draws attention to the importance of continuous education of family physicians.