Agomelatin'in iştah metabolizması üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of agomelatine on appetite metabolism
  1. Tez No: 880326
  2. Yazar: ENGİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hipotalamik çekirdekler anoreksijenik (iştahı azaltıcı) ve oreksijenik (iştahı arttırıcı) nöropeptitler sentezler. Leptin ve ghrelin gibi periferal hormonlar bu nöropeptitlerin seviyesini etkiler. Melatonerjik reseptörler (MT1/MT2) ise iştah metabolizmasını düzenleyen faktörlerin salgılandığı yerlerde lokalizedir. Agomelatin güçlü MT1/MT2 agonisti olan bir antidepresan ilaçtır. Bu çalışmanın amacı, agomelatinin iştah metabolizması üzerindeki etkilerini incelemektir. Materyal ve Metod: Sprague Dawley ırkı 40 adet erkek sıçan dört gruba ayrıldı: Kontrol, Çözücü, Ago-20 ve Ago-40. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmadı. Deney süresince; çözücü grubuna hidroksietil selüloz, Ago-20 ve Ago-40 gruplarına agomelatinin iki farklı dozu (20-40 mg/kg) oral gavaj yöntemiyle verildi. Sıçanların vücut ağırlıkları ve yem tüketim ölçümü günlük yapıldı. Uygulama sonunda sıçanlar ötenazi edilerek kan ve hipotalamik doku örnekleri toplandı. Plazmadaki leptin ve ghrelin seviyeleri ELISA'yla; hipotalamik AgRP, POMC, CART ve NPY gen ekspresyon seviyeleri RT-PCR yöntemiyle, protein seviyeleri ise western blot yöntemiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The hypothalamic nuclei synthesize anorexigenic (appetite-reducing) and orexigenic (appetite-increasing) neuropeptides. The levels of these neuropeptides are influenced by peripheral hormones such as leptin and ghrelin. Melatonergic receptors (MT1/MT2) are localized at sites where factors regulating appetite metabolism are secreted.Agomelatine is a potent agonist of the MT1/MT2 receptors and is used as an antidepressant medication. This study aimed to investigate the effects of agomelatine on appetite metabolism. Material and Method: Forty male Sprague Dawley rats were assigned four groups: Control, Vehicle, Ago-20 and Ago-40. The control group did not receive any treatment. During the experiment, the vehicle group was administered hydroxyethyl cellulose, while the Ago-20 and Ago-40 groups were given two different doses of agomelatine (20-40 mg/kg) by the oral gavage. Body weights and feed intake were recorded daily. After the treatment period, rats were euthanized and samples of blood and hypothalamic tissues were obtained. Plasma leptin and ghrelin levels were quantified by ELISA; hypothalamic AgRP, POMC, CART and NPY gene expression levels were determined by RT-PCR and protein levels were determined by western blot methods.