Okul öncesi çocuklarının öz düzenleme ve üstbilişsel becerilerini destekleyici uygulamalarına yönelik bir eylem araştırması
An action research on preschool children's self-regulation and metacognitive skills
- Tez No: 880355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada araştırmacı okul öncesi öğretmeninin çocukların öz düzenleme ve üstbilişsel becerilerini desteklemeye yönelik uygulamalarının eylem araştırması yoluyla geliştirilmesi ve incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmacı öğretmenin uygulamalarındaki değişim ve sınıfında bulunan çocukların öz düzenleme ve üstbilişsel becerileri incelenmiştir. Çalışma eylem araştırması olarak planlanmıştır. Araştırma verileri nitel veri toplama araçlarından gözlemler, araştırmacı günlüğü ve çocuk ürünleri ile toplanmıştır. Araştırmanın çocuklara yönelik verileri Cambridgeshire Bağımsız Öğrenme Kodlama Şeması: 3–5 Yaş Çocuklarda Öz düzenleme ve Üstbilişin Sözel ve Sözel Olmayan Göstergeleri ile analiz edilirken, öğretmene yönelik veriler ise ön kodlama ve eksenel kodlama yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma verileri öğretmen ve çocuklar açısından değerlendirilerek, bulgular iki ayrı bağlamda sunulmuştur. Araştırma sonucunda çocukların üstbilişsel bilgi, üst bilişsel düzenleme ve duygusal ve motivasyonel düzenleme becerilerinde artış gösterdiği görülürken, öğretmen uygulamalarının ise öğrenme ortamları, etkinlik türleri, öğretim uygulamaları ve aile katılımı açılarından çocukların öz düzenleme ve üst bilişsel becerilerini destekleyici şekilde değiştiği ve geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop and examine the preschool teacher researcher's practices to support children's self-regulation and metacognitive skills through action research. In this context, the changes in the teacher researcher's practices and the self-regulation and metacognitive skills of the children in her class were examined. In the study, action research method was used to support teachers' practices. Research data was collected through qualitative data collection tools as observations, reflective diary, and child artifacts. While the data of the study for children was analyzed with the Cambridgeshire Independent Learning Coding scheme, the data for the teacher was analyzed using pre-coding and axial coding methods. The research data were presented in two separate contexts as children's self-regulation and metacognition and teacher practices. As a result of the research, it was found that children demsonstrated an increase in their metacognitive knowledge, metacognitive regulation and emotion regulation skills, while teacher practices changed and developed in a way that supported children's self-regulation and metacognitive skills in terms of learning environments, activity types, instructional practices, and family participation.