Komün yönetimlerinden günümüze yerel yönetimlerde özerklik sorunu
The problem of autonomy in local governments since commune administrations
- Tez No: 880365
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amme İdaresi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bugünkü yerel yönetimleri, genel olarak geçmişteki komün idarelerinin ve kent yönetimlerinin çağdaş ulus devletle uyumlaştırılmış uzantısı olarak nitelendirmek mümkündür. Eski kent ve komün yönetimlerinin kendi kendini yönetme ve kent yönetiminde özerk davranma özellikleri, bugünkü yerel yönetimlerin özerk olması gerektiğine ilişkin anlayışa da yansımıştır. Açıklanan nedenle komün yönetimlerinden günümüze kadar yerel özerklik uygulamalarının incelendiği ve beş bölümden oluşan çalışmada, öncelikle kentin gelişimi ve yerel yönetimlere ilişkin kavramsal inceleme yapılmış, devlet, kent, komün, yerel yönetim, özerklik kavramları açıklandıktan sonra kentin ortaya çıkışı ve gelişimi dönemsel olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde bireysel, kültürel, siyasi, idari yönden özerklik tartışmalarına değinildikten sonra, dördüncü bölümde ilk yerel yönetim birimi olan komünlerden günümüze kadar özerk yerel yönetimler ülkeler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, eski kent ve komün yönetimlerinin bugünkü yerel yönetimlerin özerkliğine yansımaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to characterize today's local governments as the harmonized extension of the past commune administrations and city administrations with the contemporary nation-state in general. The self-management and autonomous behaviors of the old city and commune administrations are reflected in the autonomy of today's local governments. In this study, which consists of five chapters, the concept of autonomy in local administrations is examined and in the second part, the conceptual examination of the development of the city and local administrations is made. In the third part of the study, after the discussion of autonomy in terms of individual, cultural, political and administrative aspects, autonomous local governments from the communes which is the first local government unit to the present day are examined comparatively. In the conclusion section, the reflections of the old city and commune administrations on the autonomy of today's local governments were evaluated.