Antik felsefeden islam felsefesine dokunma duyusunun dönüşümü
Transformation of the sense of touch from ancient philosophy to islamic philosophy
  1. Tez No: 880366
  2. Yazar: ABDURRAHİM KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT BURAK ŞAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, Antik Yunan felsefesi içinde dokunma duyusuna dair tartışmaları ayrıntılı bir biçimde ele almayı ve bu tartışmaların İslam felsefesi geleneğindeki yansımalarını Aristoteles şârihleri aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Dokunma duyusunun, canlılığın varlığı ve sürekliliği için kritik bir role sahip olduğu düşüncesi, dokunma hakkındaki felsefi tartışmaların güncel akademik çalışmalada güçlü bir temelde sürdürülmesine imkân tanır. Felsefe tarihi içinde bu gerçeği daha belirgin hâle getirmek amacıyla özellikle dokunma duyusu özelinde yapılan klasik duyu araştırmalarına katkı sağlamak ve şârihler döneminin İslam filozofları tarafından nasıl alımlandığını özgül bir konu özelinde göstermek hedeflenmektedir. Antik Yunan felsefesi ile İslam felsefesi arasındaki bu önemli felsefi alakanın somutlaştırılması, dokunma duyusu üzerinden gerçekleştirilerek bu iki felsefi geleneğin karşılaştırmalı bir analizine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, genel olarak dokunma duyusu üzerine yapılan araştırmaların derinlemesine anlaşılmasına ve bu alandaki bilgi birikiminin artmasına yönelik bir teşebbüs olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to delve deeply into the debates surrounding the sense of touch in ancient Greek philosophy and to analyze how these discussions are reflected in the Islamic philosophical tradition, particularly through the works of Aristotle's commentators. The notion that the sense of touch plays a crucial role in the existence and continuity of life provides a robust foundation for ongoing philosophical inquiries in contemporary academic studies. By highlighting this fact within the history of philosophy, the study seeks to contribute to classical sensory studies, with a special focus on the sense of touch, and to illustrate how Islamic philosophers engaged with the commentators' period on this specific topic. By concretizing the significant philosophical connections between ancient Greek and Islamic philosophy through the sense of touch, the study aims to foster a comparative analysis of these two traditions. Ultimately, this research aspires to deepen the understanding of the sense of touch and to expand the body of knowledge in this field.