Comparison of sustainable development goals for high-technology companies as strategy
Yüksek teknoloji şirketleri için sürdürülebilir kalkınma amaçlarının strateji olarak karşılaştırması
- Tez No: 880374
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sürdürülebilirlik, işletmelerin yaşam döngüleri boyunca yüksek teknoloji şirketlerini etkileyen önemli bir kavramdır. Günümüzde birçok şirket strateji oluşturma süreçlerinde sürdürülebilirliği göz önünde bulundurmaktadır. Bu çalışma, literatürdeki sürdürülebilirlik kavramı, strateji yönetim metodolojileri ve sürdürülebilir stratejiler üzerine bir inceleme sunmaktadır. Birleşmiş Milletler, insanlığın karşılaştığı temel sorunları ve sıkıntıları çözmek için 2016 yılında 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı (SKA) belirledi. Bu tezde uzun vadede sürdürülebilir olabilmek için yüksek teknolojili Türk şirketlerinin hangi SKA'ları uygulaması gerektiği ele alınmaktadır. Başka bir deyişle, Türkiye'de şirketlerin uzun vadede başarılı olabilmek ve riskleri bertaraf edebilmek için organizasyonlarına nasıl stratejiler benimsedikleri analiz edilmektedir. 3 Farklı sektördeki yüksek teknoloji şirketlerinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini farklı zaman dilimlerinde karşılaştırmak amacıyla Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) uygulanmaktadır. Türk yüksek teknoloji şirketlerinin vizyon, misyon ve değerleri sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmekte ve bu strateji söylemlerinde yer alan anahtar kelimeler analiz edilmektedir. Buna ek olarak 3 farklı sektörde alınan firmaların kamuya açık sürdürülebilirlik, CDP ve yıllık raporları da gözden geçirilerek ön plana çıkarttıkları SKA'lar ile değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a significant concept that affect high-tech companies during lifecycles of businesses. Many companies consider sustainability during strategy formulation and implementation. This thesis gives the review of strategy management methodologies, sustainability concept, corporate sustainability and sustainable strategies in the literature and bibliometric analysis of SDGs. United Nations identified 17 Sustainable Development Goals (SDGs) in 2016 to figure out key issues and troubles which the humanity encounters. In this thesis, which Sustainable Development Goals should be implemented by Turkish high technology companies in order to be sustainable in the long run. In other words, the way companies adopt strategies to their organization to be successful in long run in Türkiye will be analyzed. Analytical Hierarchy Process (AHP) method is applied so as to make pairwise comparison of Sustainable Development Goals for high technology companies in three different sectors for different time frames. Vision, mission and values of Turkish high technology companies are assessed in terms of being sustainable for these three sectors. Public sources of these companies are evaluated and compared with AHP study. To sum up, how the integration of sustainability to strategy management methodologies occurs for business and the sustainable strategies of Turkish high technology companies are analyzed through some keywords.