Proje yönetim metodolojilerinin sürdürülebilirlik bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of project management methodologies from sustainability perspective
- Tez No: 880379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde hızlı bir şekilde teknolojinin gelişmesi ve müşteri ihtiyaçlarının değişmesi, proje bazlı üretim yapan firmaların pazarda var olabilme çabalarını zorlaştırmaktadır. Hızla gelişen teknolojiye ve değişen müşteri gereksinimlerine ayak uydurmak ve projeleri başarılı ve tam zamanında tamamlayabilmek için projelerin uygun metodoloji ile doğru bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Ancak doğru yönetim sadece proje başarısı ve karlılık açısından değerlendirilmemelidir. Firmaların pazarda var olabilme yarışından kaynaklanan çevre kirliliği, kaynakların yanlış kullanımı ve tüketimi, çalışan ve müşteri hakları açısından da değerlendirilmelidir. Tüm bu sebeplerden dolayı bu çalışma kapsamında, sık kullanılan proje yönetim metodolojileri, sürdürülebilirliğin üç boyutu olan Çevresel, Sosyal ve Ekonomik boyutları açısından incelenmiştir. Sürdürülebilirliğin boyutları açısından başarılı olan metodolojileri kıyaslamak için yeni Çok Ölçütlü Karar Verme tekniklerinden olan LOPCOW ve ERUNS yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of technology and changes in customer needs make it difficult for project-based production companies to survive in the market. In order to keep up with rapidly developing technology and changing customer requirements and to complete projects successfully and on time, projects must be managed correctly with appropriate methodology. However, proper management should not only be evaluated in terms of project success and profitability. It should also be evaluated in terms of environmental pollution, misuse and consumption of resources, employee and customer rights arising from the competition of companies to exist in the market. For all these reasons, this study examines commonly used project management methodologies in terms of the three dimensions of sustainability: Environmental, Social and Economic. LOPCOW and ERUNS methods, which are new Multi-Criteria Decision Making techniques, are used to compare the methodologies that are successful in terms of the dimensions of sustainability.