Travayda gebelere verilen asılma ve sallanma pozisyonunun travay sürecine ve doğum sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of sling and swing positions to pregnant women in labour on the labour process and birth outcomes
  1. Tez No: 880418
  2. Yazar: NÜKHET KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmada, travayda gebelere verilen asılma ve sallanma pozisyonunun travay süreci ve doğum sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma 01.11.2022-31.12.2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi'ne doğum yapmak amacıyla başvuran 82 gebe ile randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi ve Doğum Süreci Takip Formu ve Doğum Memnuniyeti Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Uygulama grubundaki gebelere aktif fazın başlangıcından doğum anına kadar, her saat başı 10'ar dakika asılma ve sallanma pozisyonu uygulanmıştır. Servikal dilatasyonunun ilerlemesi, fetal başın inişi ve doğum süresi değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı veriler yüzdelik, aritmetik ortalama ve standart sapma ile gösterilmiştir. Veriler Bağımsız Örneklem T-Testi, Ki-Kare, Pearson ve Spearmen Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effect of sling and swing positions, that given in the intrapartum process, on labour and its outcomes. Methods: The research was conducted as a randomised controlled study with 82 pregnant women applied to give birth to Ankara City Hospital, 01.11.2022-31.12.2022. Research data were collected by Introductory Information and Labour Process Following Form, and Labour Satisfaction Evaluation Form. Sling and swing positions were applied to pregnant women in the intervention group for ten minutes each, hourly, from beginning active phase to birth. Cervical dilatation's progress, foetal head descent, and labour duration were evaluated. Descriptive data are shown with percentage, arithmetic mean, and standard deviation. Data were evaluated by Independent Sample T-Test, Chi-Square, Pearson and Spearmen Correlation Test.