Travayda primiparlara verilen ebelik desteğinin doğum sonu posttravmatik stres bozukluğu ve doğum korkusuna etkisi
Effect of supportive midwifery care in primiparous women on posttraumatic stress disorder and fear of childbirth in labour
  1. Tez No: 538629
  2. Yazar: ZEYNEP BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma, travayda primiparlara verilen ebelik desteğinin doğum sonu posttravmatik stres bozukluğu ve doğum korkusuna etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MEAH) Beydağı Kampüsü'nde yer alan doğumhane ve lohusa servislerinde yürütüldü. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü her bir grup için en az 82 gebe olarak hesaplandı (deney 82, kontrol 82). Veriler Ocak- Kasım 2018 tarihleri arasında toplandı. Deney ve kontrol grubuna ilk görüşmede Kişisel Bilgi Formu ve W-DEQ A versiyonu uygulandı. Deney grubuna ayrıca travay boyunca ebelik desteği verildi. Her iki grupta yer alan gebelere doğumdan 6-8 saat sonra W-DEQ B versiyonu ve Olayların Etkisi Ölçeği son test olarak uygulandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effect of midwifery support on primiparous labor in postpartum posttraumatic stress disorder and birth fear. Methods: The research was carried out in maternity and lohusa services in Beydağı campus of Malatya education and Research Hospital (MEAH). When power analysis was performed, the sample size was calculated as at least 82 pregnant for each group (experiment 82, control 82). Data were collected between January - November 2018. In the first interview, personal data form and W-DEQ a version were applied to the experimental and control groups. Experimental and control group pre-test Personal Information Form and the W-DEQ version A was administered. The experimental group was also given midwifery support throughout the trauma. The W-DEQ B version and the effect scale of the events were applied as a final test after 6-8 hours of gestation to the pregnant women in both groups. The number in the analysis of the data, percentage, average, standard deviation, chi-square, t tests for independent groups were used.