TRT Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan Zonguldak yöresine ait 6 kırık havanın müzikal analizi
Musical analysis of 6 kırık hava's from the Zonguldak region in the TRT Turkish Folk Music repertoire
- Tez No: 880438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN NAZ ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma içerisinde, TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) Türk Halk Müziği Repertuvarı'nda bulunan Zonguldak yöresine ait altı kırık havanın müzikal analizini amaçlamaktadır. Eserlerin melodileri, ses dizileri ve edebi özelliklerini inceleyerek Zonguldak yöresine özgü müzikal yapıları ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada, yöntem olarak nitel, nicel ve literatür taraması ile TRT Halk Müziği repertuvarından seçilen altı kırık havanın eser analizleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Zonguldak'ın tarihi, ekonomisi, kültür sanat özellikleri ve müzik kültürü gibi konuları kapsayan bir araştırma yapılmıştır. Ardından, Türk halk müziğinin genel özellikleri, tarihsel gelişimi, ezgisel yapı, ses dizileri gibi konular incelenmiştir. Son olarak, Zonguldak yöresine ait altı kırık havanın TRT repertuvarındaki yerine odaklanılmış ve bu eserlerin detaylı analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Zonguldak yöresine ait kırık havaların özgün melodik yapıları, kullanılan ses dizileri belirlenmiştir. Bu eserlerin genel özellikleri ve müzikal yapıları, yöreye özgü bir karakteristik yapı taşımaktadır. Bulgular, yöresel müziğin Türk Halk Müziği içindeki yeri ve önemi hakkında önemli ipuçları sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma Zonguldak yöresinin müziklerinin analizine ait ilk çalışma olduğu için müzikal mirası anlamak ve korumak adına önemli bir adım niteliği taşımaktadır. Yapılan analizler, Türk Halk Müziği repertuvarında Zonguldak yöresinin öne çıkan ve benzersiz bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, ileride yapılacak araştırmalara ve yöresel müzik mirasının daha derinlemesine anlaşılmasına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to musically analyze six“Kırık Hava”tunes (a form of ornamented melody) from the Zonguldak region in the Turkish Folk Music Repertoire of TRT (Turkish Radio and Television Corporation). Our goal is to reveal the musical structures specific to the Zonguldak region by examining the melodies, sound sequences, and literary features of the works. In this study, the analysis of six“Kırık Hava”tunes selected from the TRT Folk Music repertoire was carried out through qualitative, quantitative and literature review methods. Firstly, research was conducted covering topics such as Zonguldak's history, economy, cultural and artistic features, and music culture. Then, topics such as the general characteristics of Turkish folk music, its historical development, melodic structure, and sound sequences were examined. Finally, the place of six“Kırık Hava”tunes from the Zonguldak region in the TRT repertoire was focused on, and detailed analyses of these works were made. As a result of the analyses, the original melodic structures of the“Kırık Hava”tunes of the Zonguldak region and the sound sequences used were determined. The general features and musical structures of these works have a characteristic structure specific to the region. The findings provide important clues about the place and importance of local music in Turkish Folk MusicSince this study represents the first detailed analysis of the music from the Zonguldak region, it serves as a crucial step in understanding and preserving the area's musical heritage. The analyses show that the Zonguldak region holds a prominent and unique place in the Turkish Folk Music repertoire. The findings of this study will shed light on future research and a deeper understanding of the local musical heritage..