Okul yöneticilerinin kullandıkları güç kaynakları ile öğretmenlerin politik taktikleri arasındaki ilişki
The relationship between the power sources used by school administrators and the political tactics of teachers
- Tez No: 880448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma okul yöneticilerinin kullandığı güç kaynakları ile öğretmenlerin politik taktikleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlayan nicel bir çalışmadır. Bu çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Sivas ilinde MEB'in ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan 250 kadın ve 202 erkek olmak üzere toplam 452 öğretmenin gönüllü olarak katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında ise kişisel bilgi formu,“Örgütsel Güç Kaynakları Ölçeği”ve“Politik Taktikler Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcılara uygulanan ölçeklerden elde edilen sayısal veriler SPSS 21.0 programına aktarılmıştır. Verilerin analizinde; Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis U testi, parametrik testlerden t testi ve ANOVA testlerinden faydalanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye ise Sperman Korelasyon katsayısı ile bakılmıştır. Araştırma sonucunda, okul yöneticilerinin en çok uzmanlık gücünü kullandıkları, ayrıca nadiren de olsa zorlayıcı gücü de kullandıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin ise okul yöneticilerinin uyguladığı güç kaynakları doğrultusunda politik taktiklerden en fazla izlenim yönetimi taktiğini en az da mecburiyeti artırma taktiğini kullandıkları sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin algılarına göre yapılan analizler sonucunda, okul yöneticilerinin güç kaynakları ile öğretmenlerin politik taktikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, okul yöneticileri ve öğretmenler arasındaki ilişkilerin anlaşılması ve yönetilmesi konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative study that aims to determine the relationship between the power source used by school administrators and the political tactics applied by teachers. This study was carried out with the voluntary participation of a total of 452 teachers, 250 women and 202 men, working at the primary and secondary school levels of the Ministry of Education in the province of Sivas in the 2023-2024 academic year. Relational scanning method was used in the research. Personal information form,“Organizational Power Resources Scale”and“Political Tactics Scale”were used to collect data. Numerical data obtained from the scales applied to the participants were transferred to the SPSS 21.0 program. In the analysis of data; Mann Whitney U test, Kruskal Wallis U test, parametric tests t test and ANOVA tests were used. The relationship between the variables was examined with the Sperman Correlation coefficient. As a result of the research, it was determined that school administrators mostly use expert power, but also rarely use coercive power. It was concluded that teachers used the impression management tactic the most and the tactic of increasing obligation the least, among the political tactics in line with the power resources applied by the school administrators. As a result of the analyzes made according to teachers' perceptions, it was determined that there was a significant relationship between the power resources of school administrators and the political tactics of teachers. These findings provide important information about understanding and managing relationships between school administrators and teachers.