K12 beceriler çerçevesi kapsamında mekânsal düşünme becerisine yönelik bir eylem araştırması
An action research on spatial thinking skills with in the framework of K12 skills
- Tez No: 880449
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, K12 Beceriler Çerçevesi 'ne dayalı olarak 3. sınıf öğrencilerinin mekânsal düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, araştırmacı tarafından hazırlanan etkinlik planları, 3. sınıf hayat bilgisi dersinde uygulanmış ve öğrencilerin mekânsal düşünme becerilerinde üç boyutlu materyallerin kullanımının etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Sivas ili merkezindeki resmi bir ilkokulun 3. sınıfında öğrenim gören 23 kız ve 15 erkek olmak üzere toplam 38 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrenciler, ölçüt örnekleme ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemleriyle seçilmiştir. Verilerin toplanmasında beceri gözlem formu, algı formu, öğrenci görüşme formu ve öğrenci ürünleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin uygulama sonrası içerik öğrenme becerilerinin yanı sıra, bütüncül eğitim sayesinde sosyal-duyuşsal, bilişsel ve fiziksel olarak da geliştikleri gözlenmiştir. Bu sonuçlar, mekânsal düşünme becerisinin erken yaşlardan itibaren geliştirilmesinin ve eğitim programlarında bu beceriyi destekleyici etkinliklerin öneminin altını çizmektedir. Bu araştırma, öğrenenlerin bilgiyi ezberlemek yerine yapılandırarak anlamlandırmasının ve becerilerini uygulama fırsatı bulmalarının önemini vurgulamaktadır. Öte yandan becerilerin gerçek hayata aktarılmasında yetkin bir geliştirme zinciri gereklidir. Okuldaki tüm öğretmenlerin bu konuyla koordineli çalışması, yatay öğrenme toplulukları oluşturması ve ilgili öğrenme alanlarında ele alınması gereken beceriler, beceri geliştirme veya beceri geliştirme güçlükleri konusunda bir tartışma ortamı paylaşması önemlidir. Etkinlikler ve becerilerin öğretilmesinde daha ileri gidilmelidir. Bu şekilde, öğrenenler genelde hayatta ve özelde iş hayatında başarılı olmak için gerekli becerileri kazanacaklardır.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop the spatial thinking skills of 3rd-grade students based on the K12 Skills Framework. Therefore, activity plans prepared by the researcher were implemented in the 3rd-grade life sciences course to determine the impact of using three-dimensional materials on students' spatial thinking skills. The study employed action research, one of the qualitative research methods. The study group consisted of a total of 38 students, 23 girls and 15 boys, studying in the 3rd grade of an official primary school in the central district of Sivas during the 2023-2024 academic year. These students were selected using criterion sampling and convenient sampling methods. Data collection involved the use of a skill observation form, a perception form, a student interview form, and student products. Content analysis was chosen for analyzing the obtained data. According to the results of the research, it was observed that students not only improved their content learning skills after the implementation but also developed socially, emotionally, cognitively, and physically through holistic education. These results highlight the importance of developing spatial thinking skills from an early age and incorporating activities that support this skill in educational programs. This research emphasizes the significance of learners constructing and making sense of knowledge rather than memorizing it, and having the opportunity to apply their skills. Moreover, an effective development chain is necessary for transferring skills to real life. It is important for all teachers in the school to work in coordination on this matter, form horizontal learning communities, and share a discussion environment on skills to be addressed in related learning areas, skill development, or difficulties in skill development. There should be further progress in the teaching of activities and skills. In this way, learners will acquire the necessary skills to be successful in life in general and in the workplace in particular.