Yatılı bölge ortaokulu öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine karşı tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Sivas ili örneği)
Examining the attitudes of regional boarding secondary school students towards social studies course in terms of various variables (Sivas province example)
  1. Tez No: 880451
  2. Yazar: EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ YANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yatılı Bölge Ortaokulları kuruluş amacı itibariyle bulundukları bölgeleri eğitim ve kültürel yönden kalkındırma, öğrencileri çağın ihtiyaçlarına göre topluma hazırlama gibi önemli görevleri üstlenmektedir. Bu okul türlerinin kuruluş amaçlarına göre hizmet vermelerinde özellikle Sosyal Bilgiler dersine yönelik öğrenci tutumlarının belirlenmesi ayrıca öneme sahiptir. Bu çalışmada Yatılı Bölge Ortaokulunda kalan öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarını farklı değişkenler açısından incelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini ülke genelindeki Yatılı Bölge Ortaokulları oluştururken araştırmanın örneklemini Sivas ili genelinde 9 Yatılı Bölge Ortaokulunda eğitim gören 5, 6, ve 7. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma verileri Çalışkan (2009) tarafından geliştirilen beşli likert tipli 'Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği' bir ana faktör ve dört ölçek alt faktörü kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu uygulanarak çeşitli değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, geçen sene Sosyal Bilgiler dersi karne notu, kardeş sayısı, anne- baba eğitim durumu ve aile gelir düzeyi) değerlendirilerek bulgu ve sonuçlara ulaşılmıştır. Bu kapsamda SPSS 22 paket programı aracılığıyla T –Testi, tek yönlü ANOVA ile veriler elde edilmiştir. Çalışma sonucunda Sosyal Bilgiler dersi kapsamında cinsiyet değişkeni, sınıf düzeyi değişkeni, anne eğitim seviyesi, baba eğitim seviyesi ve kardeş sayısı değişkenlerinde öğrenci tutumlarında anlamlı farklılaşma tespit edilememiştir. Ancak geçen seneki Sosyal Bilgiler dersi karne notu değişkeni ve aile gelir düzeyi değişkenlerinde ise anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Regional Boarding Secondary Schools, due to their founding purpose, undertake important duties such as developing the regions in which they are located in terms of education and culture and preparing students for society according to the needs of the age. Determining student attitudes towards the Social Studies course is particularly important in ensuring that these types of schools provide services in accordance with their founding purposes. The aim of this study is to examine the attitudes of students staying at a Regional Boarding Secondary School towards the Social Studies course in terms of different variables. In this context, the descriptive scanning model, one of the quantitative research methods, was used as the research method. While the universe of the study consisted of Regional Boarding Secondary Schools across the country, the sample of the study consisted of 5th, 6th and 7th grade students studying in 9 Regional Boarding Secondary Schools across Sivas province. The research data were obtained using the five-point Likert-type 'Attitude Scale Towards Social Studies Course' developed by Çalışkan (2009) using one main factor and four scale sub-factors. In addition, a personal information form prepared by the researcher was applied to the students and various variables (gender, grade level, last year's Social Studies course report card grade, number of siblings, parents' education level and family income level) were evaluated and findings and conclusions were reached. In this context, data were obtained using T-Test and one-way ANOVA using the SPSS 22 package program. As a result of the study, no significant difference was found in student attitudes in terms of gender, grade level, mother's education level, father's education level and number of siblings within the scope of the Social Studies course. However, it was found that there was a significant difference in the variables of last year's Social Studies course report card grade and family income level.