Sovyetler dönemi Piyoner Teşkilatı kültür ve sanat politikaları bağlamında müzik eğitimi (Azerbaycan örneği)
Music education in the context of Soviet era Pioneer Organization culture and art policies (Azerbaijan example)
  1. Tez No: 880455
  2. Yazar: MAMMADALI MAMMADALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu doktora tezi, Sovyetler Dönemi Piyoner Teşkilatı'nın kültür ve sanat politikaları bağlamında müzik eğitimini incelemektedir, özellikle de Azerbaycan örneğindeki uygulamaları ele almaktadır. Sovyetler Birliği'nin var olduğu dönemde, Piyoner Teşkilatı genç nesli sosyalist idealler doğrultusunda eğitmeyi amaçlayan bir kurum olarak önemli bir rol oynamıştır. Bu tez, Sovyetler Dönemi boyunca Piyoner Teşkilatı'nın kültürel politikalarının, özellikle müzik eğitimi alanında nasıl şekillendiğini ve Azerbaycan'da nasıl uygulandığını analiz etmektedir. Müzik, kültürel ifade ve kimlik oluşturmanın önemli bir aracıdır ve Sovyetler Dönemi'nde ideolojik bir araç olarak da kullanılmıştır. Bu tez, Sovyetler Dönemi'nde Azerbaycan'da müzik eğitiminin nasıl yapılandırıldığını, Sovyet ideolojisinin müzik eğitimine etkilerini ve yerel kültürel kimliğin müzik eğitimi üzerindeki rolünü araştırmaktadır. Bu çalışma, arşiv belgeleri, literatür taraması, görüşmeler ve görsel materyaller gibi çeşitli kaynakları kullanarak, Azerbaycan'da Sovyetler Dönemi'nde müzik eğitiminin tarihsel ve kültürel bağlamını anlamayı amaçlamaktadır. Tezin amacı, Sovyetler Dönemi'nde Piyoner Teşkilatı'nın müzik eğitimine etkisini derinlemesine incelemek ve bu dönemin Azerbaycan müzik eğitimi sistemine olan etkilerini anlamaktır. Bu çalışma, Azerbaycan Sovyet dönemi müzik eğitimi tarihini ve kültürel mirasını ele alarak literatüre önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, Azerbaycan Sovyet döneminin kültürel politikalarının müzik eğitimi alanında yerel ve ulusal kimliklerin oluşumunu nasıl etkilediğini anlamak için bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral disseration examines music education in the context of the cultural and artistic policies of the Soviet Era Pioneer Organization, especially addressing the practices in the Azerbaijani case. During the existence of the Soviet Union, the Pioneer Organization played an important role as an institution that aimed to educate young people in line with socialist ideals. This thesis analyzes how the cultural policies of the Pioneer Organization during the Soviet Era were shaped, especially in the field of music education, and how they were implemented in Azerbaijan. Music is an important tool for cultural expression and identity formation, and was also used as an ideological tool during the Soviet Era. This thesis investigates how music education was structured in Azerbaijan during the Soviet Era, the effects of Soviet ideology on music education, and the role of local cultural identity on music education. This study aims to understand the historical and cultural context of music education in Azerbaijan during the Soviet Era, using various sources such as archival documents, literature review, interviews and visual materials. The aim of the thesis is to deeply examine the impact of the Pioneer Organization on music education during the Soviet Era and to understand the effects of this period on the Azerbaijani music education system. This study aims to make a significant contribution to the literature by examining the history of music education and cultural heritage during the Soviet era in Azerbaijan. Additionally, it provides a perspective on how the cultural policies of the Soviet era in Azerbaijan influenced the formation of local and national identities in the field of music education.