5-6 yaş çocukların psikolojik iyi oluş düzeylerinin duygu düzenleme becerileri ve anne baba ilgisi ile ilişkisi: Yapısal eşitlik modeli uygulaması
The relationship between 5-6 year old children's psychological well-being levels, emotion regulation skills and parental involvement: Application of structural equation model
- Tez No: 880454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, 5-6 yaş (60-72 ay) grubundaki çocuklarda anne baba ilgi düzeyinin çocukların psikolojik iyi oluş ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisini incelemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yapısal eşitlik modeli kullanmıştır. Çalışma grubu belirlenirken kolayda örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Sivas il merkezinde bulunan özel ve devlet okullarına devam eden 60-72 aylık çocuklar ve bu çocukların anne babalarından oluşmaktadır. Çocuk katılımcılara okullarına giderek bireysel görüşme yöntemi ile ulaşılırken ebeveynlere çevrimiçi formlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 147'si 5-6 yaş grubu çocuk, 147'si çalışmaya katılan bu çocukların annesi ve 147'si yine bu çocukların babası olmak üzere toplam 441 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çocuğa Yönelik Anne Baba İlgisi Ölçeği, 5-6 Yaş Çocuklar İçin Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizi sürecindeki işlemlerin gerçekleştirilmesi R programında yapılmıştır. Analizlerin yürütülmesinde CTT, lavaan, dplyr, psych, semPlot, foreign paketlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Psikolojik İyi Oluş Ölçeğinde yer alan, Öz Düzenleme alt boyutunun Duygu Düzenleme Beceri düzeyi üzerinde doğrudan etkisi olmasa da Anne ve Babanın Okula Yönelik İlgisi aracı değişkenleri ile dolaylı olarak etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between parental interest level and children's psychological well-being and emotion regulation skills in children aged 5-6 years (60-72 months). Structural equation modeling, one of the quantitative research methods, was used in the study. Convenience sampling method was chosen to determine the study group. The study group of the research consists of 60-72-month-old children attending private and public schools in Sivas city center and their parents. While the child participants were reached through individual interviews at their schools, the parents were reached through online forms. The study group of the research consisted of a total of 441 people, 147 of whom were 5-6 year old children, 147 of whom were the mothers of these children and 147 of whom were the fathers of these children. Parental Interest Towards Children Scale, Psychological Well-Being Scale for 5-6 Year Old Children, and Preschool Emotion Regulation Scale were used as data collection tools in the study. The procedures in the data analysis process were carried out in the R program. CTT, lavaan, dplyr, psych, semPlot, foreign packages were used in conducting the analysis. According to the results of the study, although the Self-Regulation sub-dimension of the Psychological Well-Being Scale did not have a direct effect on the level of Emotion Regulation Skills, it was observed that it had an indirect effect with the mediating variables of Mother's and Father's Interest Towards School.